5 Декември, 2025

​Шеф на Шесто на ДС награди агента си Доган с отличие на името на Стамболов

​Шеф на Шесто на ДС награди агента си Доган с отличие на името на Стамболов

Почетният лидер на ДПС Ахмед Доган не се появи на провеждащата се днес Десетата научна сесия по проблеми на лидерството, която е на тема: „Качества на личността и лидерски практики", организирана от Института „Стефан Стамболов“. Отличието му бе присъдено за принос към държавността, сплотяване на нацията. Вместо Сокола наградата бе взета от бившия министър на екологията в правителството на Орешарски Светослав Анастасов, който е депутат от ДПС. Отличието бе връчено от Стоян Денчев, а Светлана Шаренкова, която е в екипа на организаторите, представи биографията на Доган и обясни, че отсъства, защото появата му щяла да бъде изтълкувана като политическа провокация.

С почетния знак за лидерство „Стефан Стамболов" бяха удостоени още художникът Светлин Русев и кмета на Бургас Димитър Николов. На церемонията присъства и вицепрезидентът Маргарита Попова.

Любопитен е фактът, че въпросният лидерски Институт „Стефан Стамболов“ е създаден и се ръководи от Димитър Иванов - последния шеф на Шести отдел на Шесто управление на Държавна сигурност, известна като политическата полиция на Живков. В годините на демокрацията Димитър Иванов премина през школата на „Мултигруп“, а днес е професор и президент на така наречения Библиотекарски институт. 

Неправителствената организация е регистрирана през 1995 година като СДРУЖЕНИЕ "КЛУБ "СТЕФАН СТАМБОЛОВ", показва справка в ДАКСИ. Негов председател е Димитър Христов Иванов, а членове са Георги Михайлов Михайлов и Светлана Стефанова Шаренкова. Парадоксалното в случая е, че Иванов и Шаренкова са обществено известни като заклети русофили и поддръжници на режима на Путин, а така реално тотално се разминават с идеите и политическите въжделения на строителя на съвременна България Стефан Стамболов. Шаренкова и Иванов издават и рускоезично издание в България, а дейността им се подпомага и цени от Кремъл. Скандално е, че именно те са приватизирали и използват за свои цели името на великия българин Стамболов, жестоко убит след русофилски заговор. За обществото няма и ясни критерии за номинирането и присъждането на отличието на негово име. 

Спорен и скандален е и приносът на Доган към държавността. През последните години името му и политическата формация, която ръководи, се свързват с тежка корупция, защитаване на корпоративни и олигархични интереси, обграждане с обръчи от фирми, на които се разпределят финансови порции. Историци и анализатори са критични и скептични и към фалшифицираните заслуги на Доган за опазване на етническия мир. Вероятно отличието му се присъжда за речта му на коледното парти на актива на ДПС, произнесена в Сараите на 17 декември 2015 г. Именно тогава Доган обяви, че ЕС и НАТО са изчерпали своите функции, реалностите са различни, Русия се възражда и България трябва да се преориентира към Кремъл.

Сподели:

Коментари (0)

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Той добави, че от месеци забелязва несъответствия в поведението на ръководството, но чашата е преляла след последното заседание, проведено вечерта преди масовите протести.

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

"Закриването на Комисията по досиетата е закъсняло, а едни 10 милиона просто си отлитат. Няма причина БСП да променя позицията си за Комисията „Сорос“, смята той 

Повреден руски танкер от сенчестия флот може да заседне край Ахтопол

Повреден руски танкер от сенчестия флот може да заседне край Ахтопол

Не е ясно по какъв начин плавателният съд е навлязъл в българските териториални води.