27 Май, 2026

​Симеонов: Искаме национализация на американските централи

​Симеонов: Искаме национализация на американските централи

Имаме сигнали за корупция на бившите шефове на НЕК и ДКЕВР, но това ще бъде доказвано от прокуратурата. Това обяви сензационно лидерът на НФСБ Валери Симеонов в ефира на Би Ти Ви.

Той обясни, че неговата партия ще настоява да бъдат прекратени договорите с американските централи, които сериозно ощетяват българската държава, която е най-бедната в Европа и нейните данъкоплатци.

Вече сме подготвили законопроекта, който е базиран и на опита на Полша и Унгария, които са имали сходни проблеми с нашите и са изритали американските централи от своите страни. В момента нашите управляващи нямат решимостта да приложат европейските директиви, за да защитят националните интереси, които трябва да стоят над всичко. Защото договори с американските „Марици“ са правени по жестоки корупционни схеми, които са гарантирали официална печалба 40% на година. Така на практика страната ни е загубила 3 млрд. лева, което е почти целият дефицит на НЕК. Ние не искаме централите да бъдат затворени, а да работят на свободния пазар, да се конкурират с другите производители на ток, обясни позицията си Симеонов.

На въпрос на водещата защо ПФ са гласували срещу антикорупционния закон на Меглена Кунева, политикът бе категоричен, че това е бил един „калпав закон“, с неприемливи за тях клаузи и членове.

Да се говори, че не сме подкрепили закона на Кунева защото се страхуваме от него е инфантилно говорене, просто детинщина. Ние сме срещу корупцията, но сме против връщането в годините на мракобесието. Това няма да го допуснем. Има една линия на болшевизъм, това се прокрадва и в други законопроекти, които се представят с популистка цел преди изборите. Този закон може да бъде приет само след сериозен ремонт. Нашите предложения сме ги казвали публично, и на госпожа Кунева, но от тях не вкараха и една думичка, подчерта Симеонов и допълни, че така бяха постъпили със законопроекта за промяна на Конституцията, резултатът със сигурност е щял да бъде същият.

Валери Симеонов бе категоричен, че в ПФ не приемат принципно вмешателството на чужди лица да се бъркат във вътрешните работи на една суверенна държава, каквато е България. Той е против дипломати у нас да назидават депутатите в парламента какво да правят и как да го правят.

Идва някой чичко или лелка, или вчера излюпен дипломат да ни казва какво да правим ние – народните избраници. Какви са те, че да ни дават тон в живота. България е независима държава, затова считам, че трябваше да има реакция на българския външен министър, който да връчи нота на тези дипломати, категоричен е лидерът на НФСБ.

Валери Симеонов обясни също, че са издигнали своя кандидатура за КС, защо няма логика да подкрепятм кандидатурата на Константин Пенчев, след като не са убедени в неговата независимост.

Сподели:
Нанков: Министър Шишков е забравил, че и при него се даваха аванси за строителство

Нанков: Министър Шишков е забравил, че и при него се даваха аванси за строителство

"Но, да го оставим да говори - по-добре е от това да спират обектите"

Радев едно си знае: Най-сетне Европа да склони да започне преговори с Русия

Радев едно си знае: Най-сетне Европа да склони да започне преговори с Русия

Дипломацията трябва да влезе в ролята си, настоя той. По думите му има достатъчно европейски политици, които могат да преговорят с Русия 

Наводнение заля болницата в Трявна, за спешен ремонт са лабораторията и поликлиниката

Наводнение заля болницата в Трявна, за спешен ремонт са лабораторията и поликлиниката

Заради течовете се е наложило в детското отделение и в клиничната лаборатория да бъде преместена апаратура и мебели, за да може работата на медицинските екипи да продължи нормално

Коментари (0)