7 Декември, 2025

​Славен ден - Крум разбива войските на Никифор I

​Славен ден - Крум разбива войските на Никифор I

В далечната 811 г. в битка при Върбишкия проход българският кан Крум разгромява войската на византийския император Никифор I, а самият император е убит. Сердика, днешна София, която Крум превзема, се превръща в ябълка на раздора с ромеите.

Императорът лично повежда войските си през проходите на Стара планина и навлиза в българска територия на 20 юли. За следващите 3 дни Никифор достига и обсажда повторно Плиска.

Крум се обръща към него със следните думи: „Ето, ти победи. И тъй, вземи, каквото ти е угодно, и си иди миром“, като искал по тоя начин да отклони по-нататъшното разорение на страната. Но императорът, главозамаян от успехите си, не искал и да чува за мир.

Никифор, след като ограбил и разрушил Крумовата резиденция, потеглил обратно за Константинопол като победител. Българите заградили входовете и изходите на планинските проходи с дървени укрепления и направили засеки в тесните места.

Когато Никифор научил, че пътят за отстъпление е отрязан и, виждайки зъберите на Върбишкия проход, започнал да се отчайва. На свитата си казал: „Дори да бяхме крилати, никой да не се надява, че ще избегне гибелта.“ Крум събрал войската си и през нощта срещу събота, 26 юли 811, нападнал изплашените византийски войници.

В теснините на Върбишкия проход станало страшно клане. На разсъмване българите се нахвърлили върху палатката на Никифор, където той бил убит. В нощния бой освен императора загинали много видни велможи и военачалници, a именно патриций Теодосий Саливара, стратегът на източните войски патриций Роман и стратегът на Тракия. Летописецът Теофан отбелязва: „цялата християнска красота загина!“. Ставракий, синът на Никифор, тежко ранен в гърба, едвам сполучил да избяга жив и в големи страдания достигнал до Одрин. След няколко седмици умира в Константинопол.

Българският кан се прославил като победител над ромейския император. Битката била грандиозна военна и политическа победа, тъй като това е вторият византийски император, след Валент 400 год., който пада убит по време на бран. 

Сподели:

Коментари (0)

С тържествен ритуал вдигат знамето на новия патрулен кораб „Храбри“

С тържествен ритуал вдигат знамето на новия патрулен кораб „Храбри“

Ходовите изпитания на кораба „Храбри“ се проведоха през ноември 2025 г.

Хеликоптер достави храна на танкера от руския сенчест флот, заседнал край Ахтопол

Хеликоптер достави храна на танкера от руския сенчест флот, заседнал край Ахтопол

Морето остава бурно затова и не може да се предприемат действия нито по евакуация на екипажа, нито по преместването на кораба на безопасно място.

Областни структури на ДПС-НН насрочиха контрапротести в подкрепа на правителството

Областни структури на ДПС-НН насрочиха контрапротести в подкрепа на правителството

В петък лидерът на ДПС Делян Пеевски събра партийния актив на среща в столицата.