2 Юли, 2026

​Софроний Врачански изпълнил пръв завета на Паисий

​Софроний Врачански изпълнил пръв завета на Паисий

На днешната дата преди 251 години възрожденецът Софроний Врачански завършва в Котел първия препис на "История славянобългарская". Реално това е човекът, изпълнил пръв завета на Паисий:

„Преписвайте тая историйца и платете, нека ви я препишат, които умеят да пишат, и пазете я да не изчезне!”.

По-късно примерът му е последван от още 32-ма родолюбиви българи. Последният препис е от 1880 г. и е известен като Банския препис. Направен е от Ив. Д. Чучулаин в гр. Банско, където историята била донесена от Г. х. Русков.

Четвърт хилядолетие по-късно делото на нашите възрожденци е почти забравено, а заветът на Хилендарския монах, запалил българското Възраждане - е сякаш ненужен и вехт. Националните ценности удавихме в гръмката идея за глобален свят и сега сме на път да пристъпим и второто предупреждение на Паисий: „...пазете я да не изчезне!”.

Истината е, че в света на супер технологиите, "История славянобългарская" няма нужда от буквално преписване, а от препрочитане и осъзнаване, защото тя е просто българското ДНК. Изчезне ли, утре няма как да разпознаят труповете ни.

Сподели:
Министър Милошев освободи Съвета на директорите на НДК

Министър Милошев освободи Съвета на директорите на НДК

Новият Съвет на директорите избра за изпълнителен директор Ия Петкова-Ангелова

Данаилов: Европейският надзор установи, че на „ДаллБогг“ липсват до 640 млн. лв., отнемането на лиценза беше неизбежно

Данаилов: Европейският надзор установи, че на „ДаллБогг“ липсват до 640 млн. лв., отнемането на лиценза беше неизбежно

"Парите не са инвестирани правилно и са недостатъчни, за да може да се посрещнат претенциите от всички хора, които са били пострадали и имат претенци към дружеството“

Асен Василев: Замразени плащания за майките и пенсионерите,  водопад от евро за...

Асен Василев: Замразени плащания за майките и пенсионерите, водопад от евро за...

"Увеличението на задълженията трябва да върви ръка за ръка с увеличението на правата. А правата на гражданите в проектобюджета на Гълъб Донев са замразени", смята той

Коментари (0)