7 Юли, 2026

​Томислав Дончев: Европейските фондове не са наркотик, те са гарант за стабилност

​Томислав Дончев: Европейските фондове не са наркотик, те са гарант за стабилност

Визитите на толкова високопоставени политици в България показва, че страната ни вече не е във външнополитическа изолация. Въпросът за случилото се обаче има и добра, и лоша страна – те са знак за външнополитическа подкрепа на сегашното управление, но по-дълбоко погледнато – те ни казват, че България е по- близо до окото на бурята. Тази теза защити в студиото на БНТ вицепремиерът Томислав Дончев.

За това дали е отплувал проектът “Южен поток” той обясни, че все още за България ситуацията не е изчистена. На чисто формални ниво от руската страна не сме уведомявани, че проектът е спрян. За нас обаче той е важен дотолкова, доколкото не е формален, както за други страни членки на ЕС. Но когато имаме ясна позиция от страна на Русия, ние сме готови с алтернативни сценарии, съгласувани с европейските ни партньори.

Дончев изрази доста резервирана позиция и до това дали ще се случи “Турски поток”, тъй като погледнато съвсем прагматично доставката на газ има и своя цена, а тя ще е много висока, ако бъде реализиран този проект през южната ни съседка.

Вицепремиерът е категоричен, че европейски средства не могат да бъда сравнявани с дрога, защото те не могат да бъдат транквилант, а стимулант. Но политическата стабилност е свързана с европейското финансиране, защото една държава, която няма ясна посока и цели, е неспособна да се възползва от европейските фондове. 

Сподели:
Георги Вълчев: Учениците не разбират учебниците, това е проблем

Георги Вълчев: Учениците не разбират учебниците, това е проблем

Според министъра на образованието, темата за предмета Религия и добродетели в училище не означава, че ще се променя българската образователна система и тя остава светска

Премиерът представя България на срещата на върха на НАТО в Анкара

Премиерът представя България на срещата на върха на НАТО в Анкара

В понеделник, преди срещата на върха на Алианса, Румен Радев и президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган договориха подписване на споразумение за замразяване на договора между „Булгаргаз“ и турската държавна компания „Боташ“

Керемедчиев: Турция е склонна на отстъпки за "Боташ", тя търси партньорство и близост с България

Керемедчиев: Турция е склонна на отстъпки за "Боташ", тя търси партньорство и близост с България

Съобщенията, които излизат за концесиониране на голяма част от нашата пътна инфраструктура, колкото и това да е закъсняло, в крайна сметка ще се случи, смята международният анализатор

Коментари (0)