22 Януари, 2026

​Цветанов участва във Вашингтон във форум за заплахите от Ислямска държава

​Цветанов участва във Вашингтон във форум за заплахите от Ислямска държава

Председателят на Парламентарната група на ГЕРБ и заместник-председател на партията Цветан Цветанов участва в кръгла маса на тема "Ислямска държава - глобален проблем и истинска заплаха за Балканите". Цветанов е на работно посещение в САЩ, където вчера участва и в Молитвената закуска при президента Барак Обама.

В своето изказване пред форумаЦветан Цветанов представи визия за утрешния ден – демократични общества, неподвластни на ксенофобията и реакционерството. Цветанов изрично подчерта, че трансатлантическото сътрудничество е един от най-добрите способи за преодоляване на сегашните затруднения, за решаване на съществуващите предизвикателства, защото само при наличието на силни, взаимно подпомагащи се Америка и Европа е възможно постигането на горните резултати.

В дискусията, посветена на опасностите от Ислямска държава, участваха сенатор Джон Маккейн, други видни американски конгресмени и сенатори, както и политически лидери от Централна и Източна Европа. По време на задълбочената дискусия бяха изведени основните предизвикателства пред региона, Европа, САЩ и света - задълбочаващо се разделение между бедния Юг и богатия Север, което води след себе си засилен имигрантски натиск, базиран на икономическа основа; несигурността в Близкия Изток и Северна Африка, поради която миграционния натиск се допълва и от хора, бягащи от войната и страданията по своите земи. Като допълнителни, но не по-маловажни, предизвикателства бяха посочени терористичната активност в Близкия Изток, Северна и Субсахарска Африка, в Афганистан и Пакистан. В допълнение към горните предизвикателства, налице е и труден достъп на една голяма част от човечеството до качествена храна и вода, до образование, до елементарни човешки потребности. Участниците в дискусията се обединиха около мнението, че са необходими съвместни усилия в насока по-добър бъдещ свят, свободни и демократични общества, образовани и духовно извисени деца.

След кръглата маса Цветан Цветанов проведе двустранни срещи с регионални политически лидери. 

Сподели:

Коментари (0)

Българските евродепутати се разцепиха: 7 „за“, 9 „против“ съдебна проверка на сделката ЕС–Меркосур

Българските евродепутати се разцепиха: 7 „за“, 9 „против“ съдебна проверка на сделката ЕС–Меркосур

Няма яснота кога Съдът на ЕС в Люксембург ще се произнесе – при предишни подобни случаи това е отнемало между 16 и 26 месеца.

КЕВР започва извънредна проверка в столичната „Топлофикация” заради зачестяването на авариите

КЕВР започва извънредна проверка в столичната „Топлофикация” заради зачестяването на авариите

Проверяващият екип има за задача да установи дали „Топлофикация София“ ЕАД е нарушила издадените от Комисията лицензии за производство на топлинна, на топлинна и електрическа енергия и за пренос на топлинна енергия.

Андрей Ковачев за претенциите на Тръмп: Съдбата на Гренландия и на Европа не може да се решава със сила

Андрей Ковачев за претенциите на Тръмп: Съдбата на Гренландия и на Европа не може да се решава със сила

Евродепутатът защити и споразумението с Меркосур, като заяви, че то има стратегическо значение за европейската икономика и ще донесе ползи за бизнеса и заетостта, без да бъдат нарушени високите стандарти на ЕС.