Огнян Минчев*
Основната евразийска теза за България: "България бе развита страна (при Т. Живков), а след 1990-та бяхме разорени от Запада - Западът унищожи държавата с демокрация, унищожи икономиката с неолиберализъм, отне субектността на България, изсмука човешките ресурси на България в "имперския център" (Вашингтон или Брюксел - неизвестно...), превърна българското общество и държава "просто в територия". Влизането в ЕС просто довърши процеса на разсипване на България..."
Имам САМО ДВА ВЪПРОСА:
1. Защо Западът (Америка + Европа) не постъпи така с Полша, Чехия, Словакия(!), не го направи с Румъния, не подложи на същото Литва, Латвия и Естония? Какво е уникалното в България, та заслужихме Западът така безмилостно да ни разруши?
2. Има ли положението на България връзка с факта, че ние сме НАЙ-ЗАВИСИМАТА от Русия страна - в енергетика, в привързаност на българския пост-комунистически елит към руския, в пряко присъствие и безнаказаност на руските специални служби и пета колона в нашата страна? Има ли връзка нашето съсипване - "от Запада" - с обстоятелството, че състоянието на България е сравнимо (макар и по-добро) с това на Украйна, Молдова и останалите пост-съветски страни (без Прибалтика)? Ако приличаме на тези, които са под контрола на Русия, а не приличаме на тези, заедно с които влязохме в ЕС, кой е виновен за положението, в което се намираме? Моят отговор е - ние сме си виновни. Виновни сме в това, че не скъсахме пъпната връв на своята зависимост от бившия имперски господар. Останалото са лакардии от и около вестник "Дума". (А бе, тия излизат ли все още...?)
*Коментарът е публикуван на фейсбук страницата на автора.
Още от България
Заради падналия дрон предстои среща във Външно между Чамова и украинския посланик
Останките от летателния апарат вече са транспортирани в София
Дунав продължава да е с малко вода, нивото при Русе е крайно ниско
Ниското ниво на реката продължава да е проблем за корабоплаването. На сайта на ИАППД са посочени редица критични участъци с намалени габарити на фарватера в българския участък на Дунав.
Умерено горещо, над планинските места разхлаждат гръмотевични дъждове следобед
Максималните температури - между 30° и 35°, в София – около 32°. По Черноморието е слънчево. Температурата на морската вода е 25°-26°.