16 Януари, 2026

​Започва процесът срещу Никола Петков, комунистите налагат с репресии тотална власт

​Започва процесът срещу Никола Петков, комунистите налагат с репресии тотална власт

Днес се навършват 69 години от началото на скалъпен съдебен процес срещу водач на обединената опозиция в VI Велико народно събрание Никола Петков.

Неговите идеите и пламенна му борба за запазване на парламентарната демокрация са обявени от комунистите за контрареволюционна дейност. Това става повод за снемане на депутатския му имунитет на 5 юни и внезапния му арест в сградата на Народното събрание. Освен това 23-ма депутати от опозицията са касирани, с което на практика представителството на опозицията в законодателната власт е разгромено.

На 5 август 1947 г. започва режисиран съдебен процес с измислени обвинения срещу Никола Петков за шпионаж и контрареволюционна дейност. Десет дни по-късно – на 16 август 1947 г. борецът за демокрация е осъден на смърт чрез обесване по обвинение в шпионаж.

На 23 септември 1947 г., въпреки протестите на западната общественост, смъртната присъда е изпълнена, гробът на земеделеца е неизвестен.

С неговото убийство реално се слага край на опита за демократично развитие на страната. Започва мрачното 45-годишно безвремие за България.

Сподели:

Коментари (0)

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Това са Димитър Беличев, Михаела Райдовска и Пламен Петков. Номинациите ще бъдат внесени за одобрение в Министерския съвет, след което ще бъдат изпратени на компетентните органи на Европейския съюз.

ЕК одобри финансиране по плана за отбрана на България по инструмента SAFE

ЕК одобри финансиране по плана за отбрана на България по инструмента SAFE

Средствата се отпускат за Белгия, България, Дания, Испания, Хърватия, Кипър, Португалия и Румъния. Така страните ще могат спешно да подобрят военната си готовност и да придобият необходимото модерно отбранително оборудване.

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Предложението на ПП-ДБ за 100% машинен вот получи 6 гласа "за", 7 "против" и 7 "въздържал се".