Това сочи справка от парламентарната администрация по Закона за достъп до обществена информация, предоставена на Mediapool.
В анкетните комисии на 41-то народно събрание до момента участие са взели 145 депутати. Тяхното заплащане за участие в едно заседание, според отговора на парламентарната администрация, е в размер на 5% от месечната им работна заплата.
Депутатската работна заплата бе замразена за втори пореден път през зимата и така основното възнаграждение на парламентаристите остана 2196 лв. Оттам следва, че 5 на сто от месечното им възнаграждение е точно 108.45 лв., което е всъщност надницата на всеки един от тези 145 депутатите за заседание на анкетна комисия.
Според отговора от парламента става ясно още, че при удължаване на гласувания срок на анкетната комисия се решава дали участващите в тях получават допълнително възнаграждение.
Простата сметка показва, че 145 народни представители, които са получили по 108.45 лв. на заседание в 12 комисии, които са се събирали 93 пъти, са стрували на държавния бюджет 1 464 959. 25 лв. Сумата може да бъде и малко занижена, ако някои народни представители не са присъствали на всички заседания.
Според справката от парламентарната администрация комисиите са изготвили “доклади и други документи, които нямат самостоятелно значение, а са свързани с оперативната подготовка на актове от Народното събрание”. Според отговора на НС те могат да бъдат намерени на сайта на институцията.
Единственият закон, който е произлязъл от дейността на анкетните комисии, е Изборния кодекс, показва направената проверка. Всички останали временни органи са написали доклади за дейността си, които дори не са поместени на страницата на парламента.
И дванайсетте комисии масово не са предоставили информация за дейността си, а подкатегориите “Документи”, “Доклади” и “Законопроекти” - стоят празни.
Някои от докладите, като този на комисията, председателствана от депутата от ГЕРБ Красимир Ципов, която трябваше да разследва полицейското насилие и в частност случая “Мирослава” от Перник, е написала доклад за дейността си, но той все още не е внесен в пленарна зала за обсъждане.
Единствената акуратно попълнена информация е за състава на анкетните комисии, като най-често срещаните депутати в тях са Искра Фидосова (ГЕРБ) и Мая Манолова (БСП).
Още от България
Изпълнителната комисия на ГЕРБ заседава - ще има ли решение за преговори с ПП-ДБ?
Поканата отправи лидерът на партията Бойко Борисов, от коалицията поставиха две условия
Тодор Тагарев: Нищожна е вероятността Путин да използва ядрено оръжие, знае какво го очаква
Сигурността на балтийските страни не е отделен проблем от тази на Европейския съюз, категорична е Раса Юкниявичене
Пеевски: Някой се опитва да плаши общините с орязване на бюджетите им, няма да го позволим
Грижата и отговорността на държавата към хората минава през грижата за общините и тяхното благосъстояние, което за нас е ангажимент и отговорност