20 Април, 2026

10 ст. на километър ще е тол таксата за леките коли

10 ст. на километър  ще е тол таксата за леките коли

Около 10 стотинки на километър ще е таксата за преминаване по магистрали на леките коли, сочат първоначалните разчети на министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова. В интервю за Нова телевизия тя коментира темата с уговорката, че анализът на трафика тепърва предстои, разчетите ще са готови до края на годината, а въвеждането на тол такса за леките коли ще е на дневен ред след две-три години.

Около 1 млрд. лв. приходи годишно са нужни, за да се поддържат пътищата както другаде в Европа, каза Павлова. Тол системата ще се въведе поетапно като първо ще обхване тировете и тежките камиони, които трябва да бъдат спрени да използват малките пътища, непригодни за тежкия трафик. След това ще се въведе електронната винетка за леките коли, а тол таксата за тях ще стане факт едва след построяването на магистралния пръстен.

Павлова потвърди графика за пускането на новите магистрални участъци тази година - отсечката от "Струма" между Дупница и Благоевград ще е готова през октомври, а между Сандански и Кулата - през август. До септември изцяло ще бъде пусната и магистрала "Марица".

Сподели:

Коментари (0)

При 41,20% обработени протоколи: Партията на Радев води с 44,4%, на второ място е ПП-ДБ с 14,9%

При 41,20% обработени протоколи: Партията на Радев води с 44,4%, на второ място е ПП-ДБ с 14,9%

Според Изборния кодекс ЦИК трябва да обяви получените гласове и разпределението на мандатите между партиите и коалициите не по-късно от четири дни след изборния ден

ПП-ДБ изпреварват ГЕРБ-СДС, "Възраждане" не влиза в НС - Маркет Линкс, 100% паралелно преброяване

ПП-ДБ изпреварват ГЕРБ-СДС, "Възраждане" не влиза в НС - Маркет Линкс, 100% паралелно преброяване

Коалицията ПП-ДБ получава 12.8%, ГЕРБ-СДС – 12.4%

Маркет Линкс, 80% преброяване: 129 мандата за Радев, 36 за ГЕРБ-СДС, 33 да ПП-ДБ, 30 за ДПС

Маркет Линкс, 80% преброяване: 129 мандата за Радев, 36 за ГЕРБ-СДС, 33 да ПП-ДБ, 30 за ДПС

„Възраждане“ е на ръба с 4.1%