5 Декември, 2025

111 000 авджии откриват птичия лов

111 000 авджии откриват птичия лов

Ловът на пернати тръгва от днес, като до момента 111 000 ловджии са презаверили билетите си и вече стягат пушките. Близо 40 000 ловци не са платили разрешителните си за сезона. Всеки ловец ще има право да отстреля до 15 пъдпъдъка, до 10 гривяка и гургулици и до 10 броя горски бекас и обикновена бекасина на всеки лов, съобщиха от Изпълнителната агенция по горите. Цената на ловния билет остава непроменена - 15 лв. за година.

Категорично се забранява примамването на дивеча с електрически звукове, имитиращи птици, използването на живи птици за примамка, както и ловни соколи, уточниха още от агенцията.

Горските напомнят, че ловното оръжие е лично и не се предоставя на никого. То се носи в калъф и изпразнено при движение в населени места, докато не се стигне до мястото на ловуване. Стреля се само по ясно видима цел и никога по посока на шум или по предполагаемо движение на дивеч. Забранява се заредената пушка да бъде подпирана на стена, дърво и др.

Ловуването се извършва само с писмени разрешения от съответното горско стопанство, като шефът на ловната дружинка трябва да му предостави дата на лова, имената на ловците, името на ръководителя на лова, номерата на ловните билети и членските карти.

Сподели:

Коментари (0)

Кабинетът внася в понеделник коригирания проектобюджет в НС

Кабинетът внася в понеделник коригирания проектобюджет в НС

Финансовият министър посочи какви ще са параметрите на план-сметката за 2026 г

Бачев към Сметната палата: Нарушенията в Министерството на културата са преди мандата ми

Бачев към Сметната палата: Нарушенията в Министерството на културата са преди мандата ми

От първия ден на встъпването си в длъжност министърът на културата е извършил цялостен анализ на състоянието на системата и е действал за прекратяване на установените неправомерни практики във финансирането и отчитането, съобщават от Министерството на културата

ОТ ПП-ДБ внесоха вота на недоверие към кабинета с подкрепата на "Меч" и АПС

ОТ ПП-ДБ внесоха вота на недоверие към кабинета с подкрепата на "Меч" и АПС

Председателят на „Продължаваме промяната“ Асен Василев посочи, че това е първият вот с активното участие на най-младото поколение на България и заплаши с още по-голям протест от този на 1 декември