15 Януари, 2026

​Кървав Божик изкла 1200 българи в Македония

​Кървав Божик изкла 1200 българи в Македония

Днешният кървав Божик никога не трябва да бъде забравян. Преди 69 г. в Титова Македония устройват кървава празник за българите.

На 7 януари 1945 година, първия ден на Коледа, по списък, съставен от Лазар Колишевски във Вардарска Македония са избити без съд и присъда 1200 българи. В следващите няколко седмици в Охридско и Преспанско са убивани цели семейства. След това телата са им изхвърляни в Охридското и Преспанското езеро или по чукарите на планината Галичица край село Отешево. Установено е избиването на над 23 000 заявили своята българска принадлежност, а други 130 000 българи са изселени, прогонени или изпращани в концлагера “Голий оток” или затвора “Идризово”. Само в първия ден на Коледа, 7 януари (в Македония Коледа се нарича Божик и се чества според Юлианския календар) в Скопие са избити 63 души, във Велес – 54, в Куманово – 48, в Битоля – 36, в Щип – 77, в Прилеп – 35, край село Владимирово, Беровско са убити 330 души. Във Велес телата са закопани за черквата “Свети Спас” и край Пуста кула.Кървав Божик изкла 1200 българи в Македония.

Днешният кървав Божик никога не трябва да бъде забравян. Преди 69 г. в Титова Македония устройват кървава празник за българите. На 7 януари 1945 година, първия ден на Коледа, по списък, съставен от Лазар Колишевски във Вардарска Македония са избити без съд и присъда 1200 българи. В следващите няколко седмици в Охридско и Преспанско са убивани цели семейства. След това телата са им изхвърляни в Охридското и Преспанското езеро или по чукарите на планината Галичица край село Отешево. Установено е избиването на над 23 000 заявили своята българска принадлежност, а други 130 000 българи са изселени, прогонени или изпращани в концлагера “Голий оток” или затвора “Идризово”. Само в първия ден на Коледа, 7 януари (в Македония Коледа се нарича Божик и се чества според Юлианския календар) в Скопие са избити 63 души, във Велес – 54, в Куманово – 48, в Битоля – 36, в Щип – 77, в Прилеп – 35, край село Владимирово, Беровско са убити 330 души. Във Велес телата са закопани за черквата “Свети Спас” и край Пуста кула.

Сподели:

Коментари (0)

Няма нов закон за предоставяне на убежище, не се подменя духът на Конституцията

Няма нов закон за предоставяне на убежище, не се подменя духът на Конституцията

ПРАВО НА ОТГОВОР ОТ РЪКОВОДСТВОТО НА ДЪРЖАВНА АГЕНЦИЯ ЗА БЕЖАНЦИТЕ ПРИ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ

Божидар Божанов: Ако Радев излезе на политическия терен, той ще е наш конкурент

Божидар Божанов: Ако Радев излезе на политическия терен, той ще е наш конкурент

Политическата криза е системна, защото част от партиите са блокирани от корупционния модел, който трябва да бъде демонтиран

Почина 200-килограмовият мъж, спешно приет в "Пирогов"

Почина 200-килограмовият мъж, спешно приет в "Пирогов"

52-годишният мъж постъпи в лечебното заведение по спешност в събота с извънредно тежко чернодробно състояние, остър токсичен хепатит и напреднали последици от продължително обездвижване