"205 са язовирите с невисока степен на опасност. От тях 129 язовира с висока степен на опасност са с неизпълнени задължителни предписания за ремонтни укрепителни дейности", съобщи пред БНТ Ася Петрова, заместник-главен прокурор по повод сигнала на прокуратурата до Бойко Борисов за опасните язовири. Тя допълни, че отнема години на контролните органи да разберат какви са компетентостите му,какво следва да изпълнява и по какъв начин.
Тя определи отношенията им като пасивност, бездействие, невземане на ефективни мерки на контролните органи.
"Бездействието на контролните органи и държавните институции, които са компетентни да обезпечат безопасното експлоатиране на язовирните съоръжения, са причините за проверките на язовирите", каза още тя.
По думите ѝ, вече три години се правят поредица от проверки, мерки и разпореждания до контролните органи и ефект в крайна сметка няма. Според нея законът е ясен за отговорностите на компетентните органи.
"Безспорно сме установили на база технически документи, че състоянието на "Бели Искър" е неизправно, частично работоспособност. Имаме експертен доклад за това състояние", заяви тя.
По думите ѝ, две са мерките, които могат да бъдат взети според закона - ремонти и укрепителни дейности и да се ограничи натоварването на язовирното съоръжения.
По думите на зам.-главния прокурор в случая с "Бели Искър" не е взета мярката ремонт.
Още от България
15-годишен шофьор и още 4 деца пострадаха в катастрофирала в стълб кола
Лек автомобил, управляван от 15-годишно момче, се е удари в стълб в Горна Оряховица. Пострадал е шофьорът, двама 14-годишни и двама 12-годишни пътници.
Отделяме за отбрана колкото Франция и изпреварваме Италия - в „златната среда“ на НАТО
Пред България са Гърция с 2,85% и Румъния с 2,28%, а останалите държави от Югоизточна Европа се движат около минималния праг на Алианса
Слънчево, вече с летни горещини, следобедни гръмотевични дъждове на изток и в планините
Максималните температури - предимно между 26° и 31°, в София – около 26°. По Черноморието преди обед ще бъде предимно слънчево. След обед ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи с гръмотевици.