161 висши чиновници и политици са купили жилища от държавата между 1997 и 2015 г. Това става ясно от справка от Министерството на регионалното развитие в отговор на парламентарен въпрос на депутата от ДПС Джейхан Ибрямов покрай сагата с къщата на съпартийката му Сабрие Сапунджиева.
През 2001 г. кметът на Плевен и директорът на полицията в града купуват държавни апартамени, пише в справката. По това време кмет беше Найден Зеленогорски, сега депутат от РБ. В края на 2002 г., когато на власт е кабинетът “Сакскобургготски”, министър без портфейл и министър на държавната администрация също си купуват жилища - с пари в брой. Тогава на тези постове бяха Неждет Моллов и покойният вече Димитър Калчев. Чрез заменки за други имоти и доплащане с апартаменти са се сдобили 8 души.
Сред тях са секретарят на МС при Симеон Сакскобургготски Севдалин Мавров, шефове на областни отдели и дирекции в страната и зам. -председател на от 39-ото НС. Депутатът е платил разликата в цената с компесаторки. В справката има още депутат от следващия парламент, прокурор във ВКП през 2004 г. и зам. -губернатор на София през 2003 г. В справката няма имена заради Закона за личните данни. Някои купувачи обаче се разпознават, пише Труд.
Още от България
Инджова посече "външната ни политика": Държим тон, който няма нищо общо с една нормална дипломация
"И как ще направят бюджет 131 души, които са проводници на различни лобистки интереси и на всичките тези интереси трябва да се даде задоволяване?! ", пита тя
Калфин: Много е опасно Радев да говори за православни семейства и кръстоносни походи
Той подчерта, че съществуват различни варианти за ограничаване на държавните разходи, но всички те имат своята цена.
Десетки сигнали за мазут от няколко плажа по Южното Черноморие
Експерти са извършили проверки на място