6 Юни, 2026

​Бойко Рашков: 25 % от СРС-тата стават за доказателства в съда

​Бойко Рашков: 25 % от СРС-тата стават за доказателства в съда

Когато СРС-тата са прекалено много и са разрешени с неоправдани цели, те са в противоречие със закона. Това каза по Би Ти Ви шефът на Бюрото за контрол на СРС-тата Бойко Рашков и обясни, че със СРС-тата може да се злоупотреби с всякакви цели, но преди всичко се използват за националната сигурност и за досъдебно разследване. Рашков

Той сподели, че Бюрото е направило едно усилие да направим проверка колко от СРС-тата се използват като доказателство при разследването. От общо 4 200 процедури, които са инициирани, около 25% от изготвените СРС-тата са станали доказателствен материал в съда. Но когато се нарушава законът, дори и да има СРС-та, то е негодно доказателствено средство. Но дали едно СРС може да послужи за доказателство в един съдеб процес – това ние не можем да кажем. Това е в правомощията на съда и чак след като той се произнесе можем да кажем дали това СРС е било годно като доказателствено средство, коментира Рашков.

Той разказа, че в Бюрото получават много и различни жалби, някои от които определи като неоснователни и дори несериозни. Получават обаче жалби и от граждани, които са оправдани по определени дела, но те искат информация дали са били законосъобразно използвани СРС-тата срещу тях. И когато се докаже, че те са прилагани неправомерно – гражданинът може да съди държавата в Страсбург.

Бойко Рашков внесе и още едно уточнение по отношение на това, че 4200 човека се подслушват с 25 способа.

Това е вярно, що се отнася до цифрите, но трябва да бъде правилно разчетено. Няколко са оперативните способи за проследяване на едно лице, обект на наблюдение. Ако обективната обстановка е по-особена, тогава с едно искане може да се поискат да бъдат приложени към това лице няколко способа. На практика това не променя бройката на проследяваните лица, посочи шефът на Бюрото за контрол на СРС-та.  

Сподели:
БСП атакува Радев за американските самолети-цистерни на летище „Васил Левски“

БСП атакува Радев за американските самолети-цистерни на летище „Васил Левски“

"Принадлежността на нашата държава към ЕС и НАТО, както и стратегическото партньорство със САЩ, не могат да бъдат сами по себе си основание за разполагането в продължение на няколко месеца на самолети от военновъздушните сили на САЩ", настояват социалистите

Последните оцелели от концлагера „Белене“ се поклониха пред жертвите на комунизма

Последните оцелели от концлагера „Белене“ се поклониха пред жертвите на комунизма

Специален гост на тазгодишното събитие бе историкът проф. Пламен Павлов, а организаторите разпространиха петиция за запазване на оригиналния вид на бившия концлагер

 Асен Василев: Има "сглобка" между Радев и ГЕРБ. Доказателството е Росица Велкова  ...

Асен Василев: Има "сглобка" между Радев и ГЕРБ. Доказателството е Росица Велкова ...

Съпредседателят на ПП-ДБ засегна и работата на службите за сигурност. Според него през последните години многократно са били блокирани опити за промени в ръководството на ДАНС.

Коментари (0)