18 Юни, 2026

270 млн. евро ще струва удължаване живота на реакторите в "Козлодуй"

270 млн. евро ще струва удължаване живота на реакторите в "Козлодуй"

"270 млн. евро ще са необходими за мерките по удължаване на срока на експлоатация на пети и шести блок в АЕЦ-Козлодуй. Досега с тази цел са изхарчени 190 млн. лева", съобщи енергийният министър Теменужка Петкова пред депутатите в ресорната парламентарна комисия. Досега в процеса са изхарчени 190 млн. лева.

Петкова посочи, че трудно процесът ще може да приключи със собствени средства и вероятно ще се търси външно финансиране.

Председателят на енергийната комисия в НС Делян Добрев добави, че решение в тази насока може да бъде и изключването на дружеството от списъка с държавни предприятия, които внасят дивиденти в бюджета.

Директорът на ядрената централа Димитър Ангелов съобщи, че неправителствени организации обжалват удължаването на живота на двата блока и към края на март ще има заседание по казуса във Върховния административен съд. 

"Темата за проучване и добив на шистов газ не е била повдигната по време на срещата с държавния секретар на САЩ Джон Кери", категорична беше още Петкова по време на изслушването в комисията.

Тя обясни, че разговорите са били насочени към енергийната независимост на България, финансовото състояние на енергийния сектор и изграждането на интерконекторната връзка с Гърция.

"САЩ е стратегически инвеститор в енергетиката ни“, посочи Теменужка Петкова и допълни, че инвестициите в двете "американски централи" в Маришкия басейн са на стойност над 3 млрд. лева. Същевременно държавната Национална електрическа компания дължи на двете компании общо 700 млн. лева за изкупена, но неплатена произведена електрическа енергия, част от които са просрочени.

Не се обсъжда вариант за отписване на задължения на НЕК, макар и дефицитът да е в размер на 3 млрд. лева, а текущите задължения на държавната компания за миналата година са 598 млн. лева.

Сподели:
Окончателно гласуване по удължителния закон за бюджета с дълга от 3,8 млрд. евро

Окончателно гласуване по удължителния закон за бюджета с дълга от 3,8 млрд. евро

Мотивите на Министерския съвет са, че дългът е необходим поради нуждата от финансиране в заключителната фаза на проектите по Плана за възстановяване и устойчивост

„Да кажем, че знам“: Демерджиев с шокиращ намек за Петьо Еврото

„Да кажем, че знам“: Демерджиев с шокиращ намек за Петьо Еврото

Готви ли се бомба с разкритията за скандалния следовател! За това загатна шефът на МВР

15-годишен шофьор и още 4 деца пострадаха в катастрофирала в стълб кола

15-годишен шофьор и още 4 деца пострадаха в катастрофирала в стълб кола

Лек автомобил, управляван от 15-годишно момче, се е удари в стълб в Горна Оряховица. Пострадал е шофьорът, двама 14-годишни и двама 12-годишни пътници.

Коментари (0)