5 Декември, 2025

​Кабинетът “Орешарски” взе предсмъртно дълг от 3 милиарда

​Кабинетът “Орешарски” взе предсмъртно дълг от 3 милиарда

Правителството на Пламен Орешарски взе очаквания външен дълг от 1,493 млрд. евро (около 3 млрд. лв.) при доходност от 3,056%., след като успешно пласира новата емисия от еврооблигации.

Това е доста под прогнозата на премиера Пламен Орешарски от началото на седмицата, който очакваше средна доходност от около 4%.

Интересът към емисията е бил изключително голям. На практика пониженият рейтинг на страната и проблемите на КТБ не са се отразили сериозно на условията, при които България се финансира от международните пазари, смятат експерти.

Срокът на еврооблигациите е 10-годишен с падеж през септември 2024 г., съобщи "Ройтерс".

Пласирането на дълга започна в последния ден на роуд шоуто, на което емисията беше представена на потенциални инвеститори. Обиколката премина през Лондон, Франкфурт и Париж. Стартът на емисията непосредствено след роуд шоуто също е знак за значителен интерес от инвеститорите.

Средствата от новия дълг ще се използват за покриване на стари задължения. Най-голямото плащане предстои в началото на 2015 г. Тогава трябва да бъде рефинансиран заем за 1,086 млрд. долара.

Парите ще се използват и за покриване на бюджетния дефицит. Според разчетите тази година той трябва да е 1,8% от БВП или около 1,5 млрд. лв.

Дори след новата емисия държавният дълг на България остава сред най-ниските спрямо задълженията на повечето държави от ЕС.

Сподели:

Коментари (0)

ОТ ПП-ДБ внесоха вота на недоверие към кабинета с подкрепата на "Меч" и АПС

ОТ ПП-ДБ внесоха вота на недоверие към кабинета с подкрепата на "Меч" и АПС

Председателят на „Продължаваме промяната“ Асен Василев посочи, че това е първият вот с активното участие на най-младото поколение на България и заплаши с още по-голям протест от този на 1 декември

Росен Желязков: При успешен вот на недоверие премиерът подава оставката на кабинета

Росен Желязков: При успешен вот на недоверие премиерът подава оставката на кабинета

Депутати от опозицията се опитаха да аргументират искането за оставката на министър-председателя

Кметът на Враца: Протестът на "умните" и "грамотните" вАзрожденци разплака децата ми

Кметът на Враца: Протестът на "умните" и "грамотните" вАзрожденци разплака децата ми

Калин Каменов обеща да подаде сигнал в прокуратурата и да заведе дело за издевателствата над семейството му