20 Март, 2026

​Интерпол по петите на 48 българи, сред тях и олигарха Цветан Василев

​Интерпол по петите на 48 българи, сред тях и олигарха Цветан Василев

48 българи, сред които е и банкерът Цветан Василев и 13 чужденци, които се издирват с червена бюлетина от Интерпол по искане на нашата прокуратура. Сред тях е и банкерът Цветан Василев, който бе публикуван със снимката си на 26 август. За разлика от "колегите си" по червена бюлетина неговото обявяване се случи за по-малко от месец след началото на издирването му заради повдигнатото обвинение в присвояване на пари от КТБ.

Други 14 нашенци се търсят от други страни за извършени от тях престъпления. Те също са обявени със снимки и данни за тях на сайта на международната полицейска организация, пише 24 часа.

Други като наркобоса Христофорос Аманатидис-Таки, един от лидерите на СИК Николай Маринов-Малкия Маргин или обвиненият в данъчни измами Иван Танев-Универсалния чакат по две-три години, докато лицата им се публикуват като издирвани в цял свят.

"Кога да се публикуват издирваните от Интерпол се решава от централата на организацията в Лион", лаконични са от МВР. Преди крайната мярка търсените да се появят с лицата си има други оперативни способи за издирването им и невинаги е удачно снимките им да се разпространяват в цял свят.

Така че издирваните от Интерпол българи реално са много повече. За много от тях широката публика дори не подозира, че са били издирвани, заловени от партньорските служби и върнати у нас за разследване или излежаване на присъди.

190 са държавите от всички континенти, които членуват в Интерпол към днешна дата. Това обаче не е единственият канал, по който могат да се обявяват престъпници за издирване. Не по-малко лица са търсени и с Европейска заповед за арест, шенгенската информационна система и други.

Интерпол обаче остава най-популярната международна организация, която издирва избягали от правосъдието и безследно изчезнали, но чрез каналите се обменя информация и за свидетели, за престъпни навици, за идентифициране на трупове. Точно затова са и различните бюлетини, с които се издирват хора от цял свят.

Най-популярната е червената бюлетина, с която официално България търси Цветан Василев и останалите 47 нашенци и 13 чужденци във връзка с извършени тежки престъпления. Всички те са с повдигнати обвинения, подсъдими са или са с влезли в сила присъди и трябва да лежат в затвора. Затова издирването им има за цел да бъдат задържани и екстрадирани от съда в съответната държава, и то ако имаме договор за правна помощ по наказателни дела.

С жълта бюлетина е търсят безследно изчезнали хора. Официално към днешна дата България издирва 123-ма, но бройката се мени всеки ден. Сред безследно изчезналите преобладават старци, деца и момичета от ромски произход. Все още се търси Съвестин Деянов, изчезнал преди 17 г. Момчето се превърна в символ на безследно изчезнал в България, а бащата продължава да търси истината за сина си. Снимката му в Интерпол се актуализира периодично с компютърна обработка, защото малкото момченце, което всички помнят, вече е мъж на 25 г.

Със синя бюлетина се издирват свидетели по разследвания и съдебни дела, но задачата е те да бъдат локализирани. Затова и този списък не е публичен.

Зелената бюлетина се прикрепя към криминално проявени от различни страни, за които има вероятност да извършат престъпления в други държави, членки на Интерпол.

С черната бюлетина световната полицейска организация търси информация от партньорите за идентификация на трупове.

Цветан Василев не е първият банкер, който е обявяван за издирване от Интерпол с червена бюлетина. Изпълнителният директор на Балканбанк Иван Миронов е обявен за издирване през 1999 г. по същия начин, след като прокуратурата започва разследване за злоупотреби в нея. По ирония на съдбата Миронов е арестуван в Скопие през 2002 г.

Иван Миронов е обвинен, че е сключвал рискови и необезпечени кредити и така е причинил фалита на Балканбанк. Преди това Миронов заминава за САЩ и започва да развива бизнес. Арестуват го в съседната държава през декември 2002 г. и го довеждат с белезници. Стои в ареста 3 месеца, след това го пускат вкъщи, а по-късно отново го връщат зад решетките за малко.

През 2006 г.Миронов е оправдан на всички инстанции. През януари 2014 г. той осъжда прокуратурата за незаконно обвинение. Искът му е 180 хил. лв., но са му присъдени само 10 хил. Отделно съди държавата и в Страсбург за това.

Бившата шефка на Българска земеделска и промишлена банка Веска Меджидиева също е издирвана от Интерпол в миналото по обвинение за присвояване на 78 млн. стари лева. За разлика от колегата си Миронов и от останалите издирвани от Интерпол банкери тя е единствената осъдена.

Делото срещу нея е задочно, защото от години тя живее в ЮАР. Наказанието е 5 години лишаване от свобода. Към днешна дата Меджидиева не фигурира в публичния списък на издирваните от Интерпол лица, въпреки че има влязла в сила присъда у нас.

Първият учебен ден в понеделник има съвсем различно значение за друг издирен от Интерпол банкер - Иван Китов. На 15 септември Върховният касационен съд трябва да реши дали да го прати зад решетките, или да върне делото за ново разглеждане.

Присъдата му от апелативния съд е 6 г. лишаване от свобода. Делото се точи от 2005 г. насам, защото е тръгвало отначало заради преместен член на съдебния състав.

През 90-те на миналия век Китов е управител на Бизнесбанк-Петрич, Кристалбанк и Добруджанска банка. Арестуван е през 1997 г. по разследване за длъжностно присвояване, както и че е ощетил банките с милиарди. По делото е установено и че е раздавал необезпечени кредити на фирми, в които собственици били негови роднини и подставени лица. След ареста през 1997-а е освободен и веднага след това бяга от България. Обявен е за издирване от Интерпол и е задържан чак през 2005 г. в Коста Рика, където се подвизавал с името Джак Босман.

Днес Цветан Василев е единственият банкер с повдигнати обвинения, който се издирва от България. Повечето от хората с червени бюлетини са търсени за убийства и наркотрафик.

По мащаб на престъпленията, за които са подозирани, могат да го конкурират единствено бизнесмените Красен Тенев и Иван Танев.

Иван Танев по прякор Универсалния е син на Георги Танев, бивш министър на земеделието от правителството "Беров". През декември 2012 г. на Танев-младши е повдигнато обвинение като ръководител на престъпна група за източване на ДДС, която е ощетила бюджета с над 2,5 млн. лв. Другият, сочен за шеф на групата, е бизнесдамата Мила Георгиева. Когато започват арестите на техни съратници, двамата не са в България. Обявени са за издирване в Интерпол.

Мила Георгиева е арестувана скоро след това в Сърбия и е свалена от издирване. След кратък престой в ареста тя бе освободена с парична гаранция, а наскоро съдът е разрешил да пътува в чужбина, въпреки че разследването все още не е приключило.

Иван Танев-Универсалния е единственият член на групата, който продължава да се издирва от Интерпол. Снимката му е качена в сайта точно година и три месеца след като е обявен за издирване.

Красен Тенев е друг от издирваните от Интерпол с червена бюлетина за престъпления против паричната система в България. Бизнесменът и бивш университетски преподавател е осъден на 7 г. затвор като шеф на престъпна група, изработвала и разпространила милиони фалшификати на държавни ценни книжа. Тенев се издирва от години, а екип на "24 часа" го откри през 2006-а в Кения, където се предполага, че живее и до днес.

Сред издирваните продължават да са Христофорос Аманатидис-Таки, който е разследван като лидер на престъпна група за наркотрафик, Пламен Галев и Ангел Христов, известни като Братя Галеви, които бяха осъдени за рекет, и Георги Папазки, поръчител на разстрела на Валентин Алексиев-Лисицата.

Сподели:

Коментари (0)

Румен Христов: ГЕРБ–СДС не се отказват от битката за първото място

Румен Христов: ГЕРБ–СДС не се отказват от битката за първото място

„Времето в политиката е много важно. Остава един месец. Всичко може да се случи“, отбеляза той

България получава от ЕС 437 млн. евро за изпълнена реформа по Плана за възстановяване

България получава от ЕС 437 млн. евро за изпълнена реформа по Плана за възстановяване

"След продължили повече от 20 години опити за създаване на закон, регламентиращ лобизма в България, днес Народното събрание прие такъв"

Рая Назарян закри последното редовно заседание на 51-ото НС, започва изборната кампания

Рая Назарян закри последното редовно заседание на 51-ото НС, започва изборната кампания

Има възможност за свикване на извънредни заседания по време на ваканцията - в извънредни случаи, както и с подписите на 1/5 от народните представители