5 Декември, 2025

​До 6 години затвор за бивш шеф на ДС, издал, че Сергей Антонов е агент

​До 6 години затвор за бивш шеф на ДС, издал, че Сергей Антонов е агент

От 3 до 6 години затвор и от 15 до 30 хил. лв. глоба може да получи бившият шеф на отдел 03 на Първо главно управление на Държавна сигурност "Западни страни" Атанас Кременлиев. Той категорично е нарушил чл. 273 Закона за обявяване на български граждани за принадлежност към ДС и разузнавателните служби на БНА. Тази позиция изрази пред Faktor.bg Екатерина Бончева, член на Комисията по досиетата. 

Реакцията и бе повод интервю от края на миналата седмица, в което Кременлиев оповести, че Сергей Антонов - разследван и съден за атентата срещу папа Йоан Павел Втори е бил агент на Държавна сигурност и вербуван от него. Според Бончева наказателна отговорност носи и изданието, което е разпространило подобна информация в нарушение на закона. Тя е категорична, че според чл. 29, ал. 1 от Закона обявяването на принадлежност към комунистическите тайни служби се извършва само с решение на Комисията по досиета. За Сергей Антонов ние не сме се произнасяли, защото не е бил в кръга на проверяваните лица, а и освен това е покойник. Само наследниците му имат достъп до неговите документи, уточни Бончева.

Реално години наред ДС отричаше, че заподозряният за атентата срещу папата Сергей Антонов е имал връзки с нея. Самият Кременлиев обяснява, че по време на процеса в Рим решили да защитават тази лъжлива версия, защото обслужвала интересите на комунистическа България. Много други разузнавачи обаче и до днес поддържат тезата, че Антонов не е бил агент на ДС. Такава е позицията и на офицера от разузнаването Господин Константинов и на Георги Готев.

Изследователи смятат, че десарят Кременлиев е нарушил закона, защото просто така са свикнали да работят още от годините на комунизма – без да се съобразяват с правни норми и разпоредби. Освен това Кременлиев има и материален интерес да разгласи уж сензационната новина, защото така рекламира своята книга, посветена на Антонов и атентата срещу папата, която е вече на пазара. Каква е достоверността в нея обаче е съмнително, предупреждават историци, след като авторът й си служи с нерегламентирана информация. Освен това бившият офицер на ДС отново възражда съмненията за съпричастност на комунистическите тайни служби в България към покушението на папа Йоан Павел Втори.

Снимка в галерия: Атанас Кременлиев

Сподели:

Коментари (0)

ОТ ПП-ДБ внесоха вота на недоверие към кабинета с подкрепата на "Меч" и АПС

ОТ ПП-ДБ внесоха вота на недоверие към кабинета с подкрепата на "Меч" и АПС

Председателят на „Продължаваме промяната“ Асен Василев посочи, че това е първият вот с активното участие на най-младото поколение на България и заплаши с още по-голям протест от този на 1 декември

Росен Желязков: При успешен вот на недоверие премиерът подава оставката на кабинета

Росен Желязков: При успешен вот на недоверие премиерът подава оставката на кабинета

Депутати от опозицията се опитаха да аргументират искането за оставката на министър-председателя

Кметът на Враца: Протестът на "умните" и "грамотните" вАзрожденци разплака децата ми

Кметът на Враца: Протестът на "умните" и "грамотните" вАзрожденци разплака децата ми

Калин Каменов обеща да подаде сигнал в прокуратурата и да заведе дело за издевателствата над семейството му