Сред инициаторите са ГОРД, Партия “Български социалдемократи”, “Обединен блок на труда български лейбъристи”, “Социална справедливост”, “Федерация на възрастните хора и пенсионерите”, Сдружение за развитие на надомното производство, “Честта на пагона”.
Те си поставят за цел да се предотвратят опитите за фалшифициране на изборите, чрез приемането на антидемократичен Изборен кодекс; изработване на антикризисна, антикорупционна, антикризисна програма; утвърждаване принципите на институциите.
Ще бъдат предприети и съвместни граждански акции за свободата на словото, независима и ефективна съдебна система, правото на свободна икономическа инициатива и други.
Според проф. Кръстьо Петков, един от инициаторите на обединението, че България има нужда сега не само от политическа свобода, но и от икономическа свобода и независимост.
Нашата цел сега да освободим България от икономическата зависимост и ъндърграунда, които правят българина абсолютно зависим, подчерта проф.Петков.
Лидерът на ГОРД Слави Бинев пък обяви, че целта им ще бъде това обединение да стане социален асансьор, който да издигне българина на един по-висок етаж от мазето, в което се намира сега.
По думите му днес държавата ни се ръководи от престъпници, които я използват за свое прикритие, вместо да бъде срещу лошите, както е във всяка нормална европейска държава. А полиция, прокуратура и съд не работят в интерес на българското общество и гражданите, а единствено за лични интереси и разправа с инакомислещите.
Новото обединение все още няма име, но най-вероятно то ще бъде наречено “Свободна България”.
Още от България
Експерти за американските самолети: Властта направи избор между лоша и по-лоша опция
Ивайло Иванов предупреждава за дългосрочен риск за страната – създаването на обществено недоверие към решения, свързани с НАТО и Европейския съюз
Пожарът в Пирин е от мълния, той гори далеч от хората
"Там са мобилизирани колегите от МОСВ, както и служители на Държавното горско стопанство в района. Основните сили, ангажирани с потушаването на пожара, са от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението", съобщи директорът на Изпълнителната агенция по горите инж. Стоян Тошев
ДБ: Сравняваме финансовата рамка с тази на Жан Виденов, лечението на бюджета тогава беше на смъртно легло
Прогресивен дълг, прогресивен дефицит, прогресивни разходи, но прогресивни реформи няма, посочи Мартин Димитров