Конфликтът между шиити и сунити се задълбочав
"Опасностите от тероризма за България са същите, както и за цяла Европа. Но най-тревожното е, че като че ли радикалния ислям, заради криворазбрана толерантност, надделява", заяви пред бТВ Алекс Алексиев от Центъра за балкански и черноморски изследвания.
"Тези, които говорят, че тероризмът няма нищо общо с исляма просто не знаят за какво говорят", коментира той.
Според него, в България има недотам добри възможности за развитието на радикален ислям.
"Нашите мюсюлмани, особено турците, не се поддават лесно на радикален ислям. Но между ромите и помаците е възможно да се намерят хора, които биха се радикализирали", смята Алексиев.
По думите му, много е трудно да се следят хората, които биха влезли в страната отвън.
"Ердоган никой не може да го вразуми. Целият опит на ЕС с него говори за това. Ердоган де факто е съюзник на Катар и заедно подпомагаха някои терористични групи. Това, което става в момента е едно ясно разделение на арабския свят. Днес има съобщение, че Турция вкарва свои войски в Катар, което означава, че Ердоган взема страна, а това е напълно неразумно", каза още Алексиев.
"Конфликтът там е всъщност конфликт между шиити и сунити и се задълбочава, като в момента дори върви към война. Не знам до къде ще се стигне, но в никакъв случай няма да е полезно за САЩ, за ЕС и за нас", заяви той.
Още от България
Радев от срещата на НАТО: България ще подкрепя финансово Украйна
Страната ни се превръща във важен фактор на стабилност в критичния и стратегически важен за Алианса Черноморски регион, коментира премиерът
Мартин Владимиров: „Боташ“ трябва да стане част от вертикалния газов коридор от Гърция към Европа и Украйна
България има изключителна възможност. Турция е най-големият регионален енергиен хъб в региона и страната ни може в бъдеще да се превърне в този транзитен хъб, за който така сме си мечтали от толкова години, смята енергийният експерт от Центъра за изследване на демокрацията.
Парламентът избира председател на Държавна агенция „Разузнаване“
В предложения дневен ред на парламента за тази седмица е включен и проект на решение за приемане на процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидат за председател на Държавна агенция „Национална сигурност“, изслушването му в Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, както и процедурата за избирането му от Народното събрание