17 Юли, 2026

АБВ иска закон за борчлиите към държавата

АБВ иска закон за борчлиите към държавата

Граждани с 5000 лв. задължения да може да обявят “частен фалит”, като поискат защита при свръхзадлъжнялост, и след 3 г. да започнат на чисто. Това гласи закон, внесен от Кирил Цочев и други депутати от АБВ в парламента. Защита при свръхзадлъжнялост може да поиска обаче само добросъвестен длъжник, гласи проектът. Дава се и определение за “недобросъвестен” - който е изпаднал в свръхзадълженост преднамерено или в резултат на извършено от него умишлено престъпление, поел е задължение, без да има намерение да го изпълни или за да увреди кредитор, или е станал свръхзадължен поради разточителство, пише "24 часа".

Защита може да получи длъжник, който остави на разположение на кредиторите за удовлетворяване на вземанията им цялото си имущество и бъдещите доходи за 3 г. с изключение на несеквестируемите имущество и доходи по ГПК. След изтичането на 3 г. всички необезпечени задължения на длъжника се погасяват. “Длъжникът-физическо лице, за разлика от търговските дружества дори след осребряване на цялото му имущество не се освобождава от непогасените задължения. Тези задължения продължават да растат, като няма реални изгледи кредиторите да бъдат удовлетворени в бъдеще. Така значителен брой хора изпадат в бедствено положение като “вечни длъжници”, обясняват вносителите. Решението за защита от свръхзадлъжнялост се взема от районния съд. Ще има и регистър към Агенцията по вписванията.

Сподели:
Бюджетът „Радев“ поставя под въпрос самата устойчивост на държавните финанси

Бюджетът „Радев“ поставя под въпрос самата устойчивост на държавните финанси

Дефицит от 5,7% от БВП, нов дълг до 10,1 млрд. евро и капиталови разходи над 9 млрд. евро очертават модел, който разчита повече на заемно финансиране, отколкото на реформи и фискална стабилност.

Божанов: Щом няма да сме в Коалицията на желаещите, явно основаваме Коалиция на назландисващите се

Божанов: Щом няма да сме в Коалицията на желаещите, явно основаваме Коалиция на назландисващите се

"Трябва да засилим автоматизирания контрол. В НЗОК има достатъчно бази  данни и чрез изкуствен интелект и ясни правила да бъдат откривани аномалии"

Анализатор: Кабинетът нарочно излъчва разнопосочни послания във външната политика - това работи само до един етап

Анализатор: Кабинетът нарочно излъчва разнопосочни послания във външната политика - това работи само до един етап

"За съжаление, това води не само до объркване, но и до отблъскване на чуждите партньори на България"

Коментари (0)