22 Януари, 2026

Адемов: 4-ти ден търсят миньорите, има шанс да са живи

Адемов: 4-ти ден търсят миньорите, има шанс да са живи

 

Министърът уточни, че разчистването продължава, намерени са кални маси, които са проблем, но е направена необходимата организация за работа - работи се половин час, 1 час се почива, посочи още Адемов.

 

„Пространството над галерията е сухо, което означава, че масивният кален разрив може да е оставил кухина, остава надеждата миньорите да имат достатъчно въздух. През една тръба се подава въздух, но не се знае докъде стига тази тръба и дали въздухът стига до миньорите", каза още социалният министър.

„По закона за здравословни безопасни условия на труд отговаря работодателят. През последните 6 месеца са правени 2 проверки в мина „Ораново", наложени са административно-наказателни мерки, направени са препоръки. Но има труди проблеми, отделни от тези условията на труд. При всички положения има виновник и ще последват наказания", заяви Адемов.

„Големият проблем е, че в този регион има абсолютен избор - между рисковия хляб и безрисковия глад. За съжаление условията на труд са изключително тежки в мините. След 2007 година през 2010 година Главна инспекция на труда сезира прокуратурата, но заключението е, че няма виновни и съответно, наказани", заключи министърът.

 

Сподели:

Коментари (0)

Българските евродепутати се разцепиха: 7 „за“, 9 „против“ съдебна проверка на сделката ЕС–Меркосур

Българските евродепутати се разцепиха: 7 „за“, 9 „против“ съдебна проверка на сделката ЕС–Меркосур

Няма яснота кога Съдът на ЕС в Люксембург ще се произнесе – при предишни подобни случаи това е отнемало между 16 и 26 месеца.

КЕВР започва извънредна проверка в столичната „Топлофикация” заради зачестяването на авариите

КЕВР започва извънредна проверка в столичната „Топлофикация” заради зачестяването на авариите

Проверяващият екип има за задача да установи дали „Топлофикация София“ ЕАД е нарушила издадените от Комисията лицензии за производство на топлинна, на топлинна и електрическа енергия и за пренос на топлинна енергия.

Андрей Ковачев за претенциите на Тръмп: Съдбата на Гренландия и на Европа не може да се решава със сила

Андрей Ковачев за претенциите на Тръмп: Съдбата на Гренландия и на Европа не може да се решава със сила

Евродепутатът защити и споразумението с Меркосур, като заяви, че то има стратегическо значение за европейската икономика и ще донесе ползи за бизнеса и заетостта, без да бъдат нарушени високите стандарти на ЕС.