Целта на Истанбулската конвенция е само една - да се осигури на всеки човек защита от насилие. Това каза адв. Милена Миткова в ефира на телевизия "България он Еър". Тя е категорична, че трябва да се направи промяна в Наказателния кодекс, защото там се допуска възможността изнасилен човек да е единствено от женски пол.
Промяна според нея трябва да има и в Закона за защита от домашно насилие. А заиграването с международния документ било само с политически цели, които не били ясни.
Секретарят на Националния съвет за подпомагане и компенсация на пострадали от престъпления Георги Спасов обясни, че за десет години държавата е платила компенсация на 175 човека. Документите им са отговаряли на изискванията по закон.
Обезщетение могат да получат жертви на престъпления само от определен кръг, който е описан в закона, посочи Спасов. Той уточни, че в момента много хора, жертви на телефонни измами, пишат на комисията. Те обаче нямат право на компенсация.
България
Адв. Милена Миткова: Целта на Истанбулската конвенция е само една - да се осигури защита от насилие
Автор: Димитър Иванов

Заиграването с международния документ било само с политически цели, които не били ясни
Фактор
Още от България
Венко Сабрутев: Няма да подкрепим вота на "Възраждане", в този момент това е саботаж
МВР бламира европрокуратурата в разследването на "Булгартрансгаз" и пречи хората, които крадат средства, да влязат в затвора
Росен Желязков: НАТО продължава да е основен гарант за нашата свобода и сигурност
На 29 март 2004 г. страната ни направи своя стратегически избор, присъединявайки се към Северноатлантическия пакт заедно с още шест източноевропейски държави
Облачна събота, със мъгли в равнините и слънце в планините
В София минималната температура ще е около 6°, а максималната - около 13°.