Бившият председател на парламента и бивш посланик в Полша и Македония Александър Йорданов коментира присъдата на Радован Караджич във Фейсбука си. "Международният трибунал по бивша Югославия осъди бившия лидер на босненските сърби Радован Караджич на 40 години затвор. Той бе признат за виновен по 10 от 11-те точки на обвинението, в това число и по най-тежката – клането в Сребреница", припомни Йорданов.
Каквото търсил – намерил, се казва в такива случаи. Любопитни обаче са коментарите в руската преса. Небезизвестният "Московски комсомолец" без да иска се "изпуска" и подсказва с едно "изтървано изречение", че новината е доста тревожна за Кремъл. Изречението е наглед най-обикновено. Ето го: "Друг е въпросът, че в гражданската война на етническа основа виновници обикновено няма, защото виновници са всички." Московските комсомолци явно не знаят, че убиването на хора е престъпление включително и при "гражданска война". Затова и продължават: "Трибуналът ясно поддържа антисръбска позиция, което поставя под съмнение безпристрастността му и повече прилича на политически инструмент за оправдание на действията на НАТО." Това са думи на някой си Павел Канда – научен сътрудник към института по европеистика на Руската академия на науките. Тоя Канда има много здраве от мен. Присъдата срещу Караджич и очакването за още по-тежка присъда срещу другия сръбски убиец и престъпник Радко Младич, отеква в Кремъл като камбана, която говори: следващите сте вие! Защото опитът на руската пропаганда да представи агресията срещу Украйна като "гражданска война на етническа основа" няма да мине пред Хага. Присъдата срещу президентът Караджич доказва това. Кой ли "президент" ще го последва?", пита лаконично Йорданов.
Още от България
Парламентът ще гледа на второ четене държавния бюджет за 2026 г.
Финансовата рамка предвижда ръст на пенсиите, повишаване на осигурителните прагове и ключови промени при осигуряването на държавните служители
Илияна Йотова на инспекция в Граф Игнатиево, проверява готовността на авиобазата за F-16 Block 70
В рамките на визитата си президентът ще проведе разговори с ръководството и личния състав на авиобазата
До 35 градуса във вторник, жълт код за опасно време в 14 области в страната
Въпреки, че ще има много слънчеви часове във вторник, в Южна България се очакват краткотрайни валежи с гръмотевици