“Отцепниците” са обявили, че ако и този път не получат регистрация, ще заведат ново дело срещу България в Страсбург, предаде Би Ти Ви.
Припомняме, че първият опит на Инокентий да регистрира в Софийски градски съд „алтернативния синод" като единствен беше през септември 2003 г. Тогава магистратите отказаха да го впишат с името „Българска православна църква", защото молбата не била подадена от лице, което я представлява.
Решението бе съобразено със Закона за вероизповеданията, според който възможността лица, които са излезли от лоното на БПЦ, не могат да използват името й и да предявяват претенции към имуществото й.
Отказът бе потвърден както от Апелативния съд, така и от Върховния касационен съд през януари 2004 г.
Няколко месеца по-късно, през юли, свещениците от алтернативния синод бяха изгонени от църквите с полиция и с разрешение от тогавашния главен прокурор Никола Филчев.
В средата на септември 2010 г. Европейският съд по правата на човека в Страсбург окончателно осъди държавата да плати 50 000 евро заради тази акцията срещу хората на дядо Инокентий.
Магистратите постановиха също, че за да бъдат изпълнени неговите решения, България следва да промени Закона за вероизповеданията от 2002 г., който налага единни ръководства на всички вероизповедания и по-специално на Българската православна църква.
Според стандарта, установен от Съда, православните вярващи, които не се доверяват на синода на патриарх Максим, следва да имат възможност да се регистрират отделно и да уредят имуществените отношения между двете спорещи страни допълнително по гражданско-правен ред.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"