4 Май, 2026

Анализатор: Мястото ни в Европа - избрахме да сме потребители

Анализатор: Мястото ни в Европа - избрахме да сме потребители

Валентин Вацев

Българската идеология е, че Европа ще ни храни, а Америка ще ни брани

България имаше много шансове да бъде на различно място в Европа. В момента сме потребител на европейски средства. Предпочетохме да сме потребители. Българската идеология е, че Европа ще ни храни, а Америка ще ни брани. Образът винаги е много важен, но трябваше същностно да се позиционираме по друг начин. Това сподели в "България сутрин" по Bulgaria ON AIR експертът по политически анализ и геополитика доц. Валентин Вацев в Деня на Европа.

Според него България е в много драматичен преход, който съвсем скоро ще създаде нова политическа карта на страната.

Доц. Вацев е на мнение, че е хубаво Денят на Европа да се отбелязва, защото това е обединителна дата, но Денят на победата, който празнува Русия, вече е въпрос, който е твърде сложен. 

Анализаторът коментира и теми от геополитическо естество, каквито са Брекзит и президентските избори във Франция. 

"Влизането на Великобритания в ЕС беше нещо като травма за британското общество и най-естественото нещо беше да напуснат. Франция е най-сериозната страна в ЕС, която се ръководи от най-несериозните политици. Президентът Оланд завърши мандата си с рейтинг 0. Френската политическа система преживя катастрофа", коментира още той.

Експертът по политически анализ и геополитика коментира президентски избори във Франция и избора на Еманюел Макрон за държавен глава. Според доц. Вацев Макрон е постигнал убедителна победа, но Марин льо Пен е доволна, защото вече е втора и не е аутсайдер.

"Системните партии имат абсолютна доминация в парламента, което е катастрофа на политическата система на Франция. В края на лятото идва най-важното събитие - парламентарните избори", заключи той.

Сподели:

Коментари (0)

Демерджиев:  МВР да се осъзнае, изборите приключиха! Бих приел да съм вътрешен министър

Демерджиев: МВР да се осъзнае, изборите приключиха! Бих приел да съм вътрешен министър

Той изрази и недоумение от посещението на ръководството на министерството в САЩ в момент, когато вътрешните проблеми остават нерешени.

Българинът създал "очите" на космическата мисия Артемис II: Бях жълтопаветник, но разбрах как жестоко сме излъгани

Българинът създал "очите" на космическата мисия Артемис II: Бях жълтопаветник, но разбрах как жестоко сме излъгани

Инженер Петко Динев – човекът, чиито камери заснеха историческия полет , е бил асистент в Техническия университет

Денков: Можем да вдигнем хората на крак, ако Радев прекрачи границите!

Денков: Можем да вдигнем хората на крак, ако Радев прекрачи границите!

Той подчерта, че ако след изборите са били първа или втора политическа сила, вероятно е нямало да се случи разделението