7 Декември, 2025

Андрей Райчев: Възстановен е биполярният политически модел

Андрей Райчев: Възстановен е биполярният политически модел

Aндрей Райчев

В страната е възстановен бипулярния модел. Върнахме се през 90-те години, когато партиите бяха БСП и СДС. Двете големи партии изяждат малките. Това коментира социологът Андрей Райчев в ефира на БНТ.

 Пет партии влиза в парламента. ГЕРБ надви БСП с 4%. Трета политическа сила са Обединени патриоти с 9%. Марешки също влиза. РБ са на ръба, сочат резултатите на „Галъп“. Между 86-88 са местата в НС на ГЕРБ. Между 75-76 на БСП, ДПС -25-27, ОП – 25-27, пресметна „Алфа рисърч”.

 Ситуацията е такава, каквато беше преди изборите, това заяви минути след съобщаване на предварителните резултати евродепутатът Ангел Джамбазки. Ще водим разговори с първия на изборите. Не искаме избори, допълни той.

 Две партии са на ръба – РБ и партията на Христо Иванов. Не знаем дали Местан влиза. Има скрит вот, който още не е известен, обърна внимание Райчев. Политическа коалиция между БСП и ГЕРБ е невъзможна. Но е възможна експертна. БСП може да управлява с ОП и ДПС. Същата коалиция е възможна при ГЕРБ, прогнозира социологът.

 По-късно социологът Андрей Райчев направи предположение, че ДОСТ може да влезе в 44-ото Народно събрание. И предупреди: „Всякакви конфликти ГЕРБ – БСП са нищо на фона на инсталирането на друга държава в българския парламент“

„На пресконференцията, която даде Бойко Борисов говори със спокоен, коалиционен тон. Той си взе властта там, където я беше оставил. Ще има и почти същия парламент. Но само, ако не влезе ДОСТ. Ако влезе ДОСТ, това вече е друга държава и много се надявам политиците да си направят съответния извод“, каза още Андрей Райчев.

За БСП Райчев каза, че не е намалила резултата си – напротив, почти го е удвоила. И припомни, че има вероятност социалистите да са взели над милион гласа. Нещо, което не се е случвало за тази партия от 1994 г. БСП е във върхова форма в лявото и това мобилизира десен вот срещу нея, е изводът на Райчев. Десните имат проблем и Борисов има проблем с това, но сега ще трябва да се „ожени“ за патриотите, но това на европейците им звучи лошо. 

"Ние сме рядък случай, в който нацията върви към глупост, личат и едни много продажни хора, не трябва да се правим на принципни идиоти" каза той в заключение.

Сподели:

Коментари (0)

Надзорният съвет на НОИ одобри бюджета на ДОО за 2026 г. - със "скърцане на зъби", но единодушно

Надзорният съвет на НОИ одобри бюджета на ДОО за 2026 г. - със "скърцане на зъби", но единодушно

Ще се запази политиката по доходите за педагогическите специалисти в системата на предучилищното и училищното образование. 

МОСВ започна мониторинг на морските води заради блокирания танкер от сенчестия флот на Русия

МОСВ започна мониторинг на морските води заради блокирания танкер от сенчестия флот на Русия

Към момента редовният мониторинг на МОСВ не отчита отклонения, които да сочат замърсяване на морските води в акваторията на България.

С тържествен ритуал вдигат знамето на новия патрулен кораб „Храбри“

С тържествен ритуал вдигат знамето на новия патрулен кораб „Храбри“

Ходовите изпитания на кораба „Храбри“ се проведоха през ноември 2025 г.