8 Юли, 2026

Анелия Клисарова: Седмокласници не могат да събират дроби

Анелия Клисарова: Седмокласници не могат да събират дроби

Седмокласниците масово не знаят правилото за събиране на дроби, което се учи в пети клас, не могат да разпознаят еднакви триъгълници, нито да начертаят равнобедрен тъпоъгълен триъгълник.

Това са изводи на експертите от Министерството на образованието и науката от анализа им на представянето на седмокласниците на двата модула от изпита по математика от националното външно оценяване.

Като цяло резултатите тази година са съпоставими с миналогодишните, министърът на образованието проф. Анелия Клисарова дори ги определи като по-добри.

По български език и литература те са малко по-ниски от м.г. - сега средният брой точки от двата модула на теста е 62.64, а през 2013 г. той е бил 62.80. По математика са малко по-високи - при 51.50 точки миналата година сега те са 52.58.

Изненада за експертите се оказало представянето на седмокласниците още на първата задача от първия модул (задължителен за целия випуск). При нея се иска да се отбележи вярното числово равенство. Само 48.70% от седмокласниците в България са показали, че знаят правилото за събиране на дроби и са отговорили вярно.

Кандидатстващите в гимназиите с прием след VII клас трябва да вземат служебни бележки за оценките си (от 10 юни) и да подадат заявление в т.нар. училище гнездо (списъкът ще бъде обявен допълнително) от 17 до 20 юни включително. Необходимо е да носят и удостоверението за завършен VII клас. Заявлението по образец се получава от училището гнездо. В него се попълват желаните училища.

Първото класиране се обявява до 26 юни.

Записването в училищата или потвърждаването за участие във втори етап на класиране се извършва от 27 юни до 1 юли включително.

Второто класиране излиза до 4 юли.

Желаните училища не могат да се пренареждат за второ класиране. Това може да стане единствено за трето класиране, но участващите в него ученици губят местата, на които са били класирани на втория етап.

Документи за трето класиране се подават от 11 до 15 юли. Списъците с приетите се обявяват до 17 юли, а записването е от 18-и до 21 юли.

На 22 юли се обявяват свободните места, които се попълват съгласно срокове, определени от училищните директори.

Сподели:
Сутринта започва със слънце, следобедни дъждове с гръмотевици, най-вече на изток

Сутринта започва със слънце, следобедни дъждове с гръмотевици, най-вече на изток

Максималните температури се очаква да са между 29° и 34°, в района на София - 30°. По Черноморието е слънчево, дъждове се очакват около обед.

Калина Андролова: Пиарът на Радев не може да промени ходове на политическа несъстоятелност и грешки

Калина Андролова: Пиарът на Радев не може да промени ходове на политическа несъстоятелност и грешки

"Той е грим, който подчертава хубавите страни, глупостта остава резистентна. Но широките маси се кефят, те са податливи на елементарни декори", пише тя

Атанас Славов: Радев създаде проблема с "Боташ", сега се опитва да го реши, като междувременно твърди, че няма проблем

Атанас Славов: Радев създаде проблема с "Боташ", сега се опитва да го реши, като междувременно твърди, че няма проблем

Предоговарянето на споразумението с турската компания е добра новина, защото то е неизгодно за България, смята той

Коментари (0)