Поискали сме съдействие от СЗО за урана във водата у нас
"От БАН увериха, че този петък - 9 юни, ще имаме окончателни резултати дали водата в Хасковско може да се пие , данните за изотопите ще са ясни тогава", каза главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.
Той отбеляза, че е поискана и подкрепа от Световната здравна организация.
"Към СЗО се обърнахме за съдействие, вече имаме комуникация, очакваме отговора им", добави Кунчев.
Той обясни, че алфа активността налага задълбочаване на изследванията, за да разберем кои от изотопите предизвикват тази алфа активност.
"Имаме подобни изследвания и в две други лаборатории, за да ускорим получаване на резултатите", заяви главният здравен инспектор.
"Спадна нивото на алфа активност, но трябва да сме сигурни, затова чакаме резултатите", обясни още Кунчев.
"Изграждат се и нови кладенци в Хасковско, но това е временно, понеже в най-засегнатите области като Хасковска, Ямболска и Пловдивска явно проблемът е траен", коментира главният здравен инспектор.
"Там, където има проблем с урана, той може да се появи отново, просто трябва да се намери трайно решение", добави той.
Още от България
Бойко Рашков: Прокуратурата участва в омертата за „Баба Алино“, може да поискаме оставката на този и.ф. шеф на ДАНС
„Ако Невзоров участва в процеса срещу Коцев със запазена в тайна самоличност, това е хипотеза, която законът изрично посочва при какви условия тази мярка се взема. Не е ясно каква е тази опасност“, заяви той.
Форум за демократично действие: България да подкрепи санкциите срещу руския патриарх - той е един от вдъхновителите на агресията срещу Украйна
Вярно ли е, че решението да се поиска изваждането на Кирил-Гундяев от санкционния списък е взето не след консултации със специалните служби, а след допитване до българския патриарх Даниил , питат участниците във форума
Омбудсманът Делчева: Постоянно съм кандидат за служебен премиер, сега искат да бутна и главния прокурор
„Това е поредният списък, в който политиците се опитват да вкарат институцията на омбудсмана, което за мен означава, че това е поредният опит тя „да се изцапа.“