13 Юни, 2026

Антоанета Христова: Политиката ще се нормализира с отпадането на малките партии

Антоанета Христова: Политиката ще се нормализира с отпадането на малките партии

"Смисълът на бъдещото развитие на политическия процес и на демократичната система в България трябва да бъде в намаляване на броя на политическите партии и преструктуриране на политическото до две-три политически партии, които реално да се превърнат в институции, да работят като партии, а не като група вълци, която се опитва да се обогати", коментира пред БНР политическият психологАнтоанета Христова.

"Амбициите на отделни хора, неумението да се види перспективата, страхът, че отделни политически лица ще се загубят в по-голямото – всичко това отново доведе до политическо разпарчетосване и изведе на преден план конфликтите, вместо обединението", коментира тя новите разделителни линии вляво в навечерието на президентските избори.

"Стратегически обединенията дават на политическите партии добро послание към избирателя, но в контекста на нормализирането на политическия процес всеки трябва да си знае периметъра, защото, когато си знаеш периметъра, се ограничават безпринципните коалиции", каза още Христова.

"ГЕРБ и БСП биха могли да се готвят за съвместно управление на един по-късен етап, когато лявото и дясното се развият много добре, когато партиите узреят и обществото разбере голямата цел – създаването на две основни големи партии и отпадането на малките субекти", заяви политическият психолог.

По думите ѝ, за всички политически партии президентските избори са "късо хвърляне" и основната перспектива са предсрочни парламентарни избори догодина.

Тя изрази предположението, че външнополитическите изяви на Бойко Борисов и представянето му като надпартиен лидер на държавата показват, че той се готви за позицията на държавен глава и не изключи варианта през септември да чуем и неговото име.

"Ако се стигне до кандидатирането му, основното и разбираемо послание ще бъде промяна на Конституцията и на ролята на президента", смята Антоанета Христова.

Сподели:
Демерджиев с срещна с помощник-държавния секретар на САЩ Тод Уилкокс

Демерджиев с срещна с помощник-държавния секретар на САЩ Тод Уилкокс

В срещата участва и временно управляващият Посолството на САЩ в България Х. Мартин Макдауъл, който също изрази признателност за положителните резултати от партньорството.

Йотова: България и БНБ  да защитят монетата от 2 евро, посветена на българската азбука

Йотова: България и БНБ да защитят монетата от 2 евро, посветена на българската азбука

Президентът отново подчерта, че еврото не е цел, а инструмент за парични и икономически политики, голяма възможност за повече инвестиции в България

Арх. Петър Диков: Под София има 500 мегавата геотермална енергия, а плащаме скъпо за газ

Арх. Петър Диков: Под София има 500 мегавата геотермална енергия, а плащаме скъпо за газ

Преди години той изготви проект за геотермалните води в София и за използването им за отопление на големи сгради

Коментари (0)