30 Април, 2026

Антоний Гълъбов: Оказват натиск над ГЕРБ през реформаторите

Антоний Гълъбов: Оказват натиск над ГЕРБ през реформаторите

Именно през Реформаторския блок се търси начин за оказване на натиск над ГЕРБ, заяви пред „Фокус“ политологът доц. Антоний Гълъбов. Според него тези, които настояват за нов законопроект за промени в Конституцията за провеждането на съдебната реформа, целят да намалят влиянието на Реформаторския блок в управлението.

„Никой не стои зад първоначалните си предложения. Когато бяха внесени предложенията за тези промени в Закона за съдебната власт, от БСП и поне още две политически формации заявиха, че това е нарушение на Конституцията, че трябва да се свика Велико народно събрание, а не да се предприемат промени в Закона за съдебната власт. Тръгна се към промяна на Конституцията“, коментира доц. Гълъбов. Той допълни, че сега се наблюдава промяна в позициите на партиите, които първоначално са настоявали за свикване на Велико Народно събрание.

„Сега същите политически формации казват, че не е нужна промяна на Конституцията и това може да се уреди през процесуалните и материалните закони“, каза политологът. Той коментира още, че Конституционният съд не може да вземе отношение по темата, защото той не може да се произнася по бъдещи законови актове. Според доц. Гълъбов около 200 – 300 протестиращи заради съдебната реформа няма да окажат политически натиск.

Сподели:

Коментари (0)

Костадинов нарече украинците фашисти, поиска връщане на лева, предоговаряне на договора с ЕС

Костадинов нарече украинците фашисти, поиска връщане на лева, предоговаряне на договора с ЕС

Според него 2026 година се усеща като 1396 – разпад на държавността, народът става страничен наблюдател на собствената си съдба и гибел.

Депутатът Любен Дилов - син получи инсулт и не присъства на 1-то заседание на НС

Депутатът Любен Дилов - син получи инсулт и не присъства на 1-то заседание на НС

Той не се регистрира в пленарна зала тази сутрин. Настанен е в болница в Италия. Състоянието му е повече от тревожно.

Айтен Сабри, ДПС: Волята на гражданите беше ясна, длъжни сме да я удовлетворим

Айтен Сабри, ДПС: Волята на гражданите беше ясна, длъжни сме да я удовлетворим

Ние вярваме, че истинската сила на България се крие в уважението между различните етноси и идеи, изтъкна депутатът