7 Декември, 2025

Апелативният съд за трети път оправда бившата шефка на НАП Мария Мургина

Апелативният съд за трети път оправда бившата шефка на НАП Мария Мургина

Тричленен състав на Софийския апелативен съд с председател Снежана Душкова и членове Надежда Трифонова и Иван Стойчев отмени присъдата на Софийския градски съд на бившата шефка на НАП Мария Мургина, съобщиха от пресслужбата на съда. 

Съдебният състав намира, че Мургина следва да бъде оправдана по делото. Присъдата подлежи на обжалване и протест пред Върховния касационен съд в 15-дневен срок.

Процесът започна преди пет години.

Първоначално прокуратурата обвини Мургина за оказана принуда върху бившата директорка на НАП-Силистра Милена Цолчовска да "уреди" ревизиите на бившия депутат от ДПС Гюнай Сефер.

Извън това й бяха повдигнати още три обвинения – две за престъпления по служба и едно за съставяне на документи с невярно съдържание.

Към момента Мургина продължава да е обвиняема само за принуда, а по останалите има влезли в сила оправдателни присъди.

В началото на 2011 г. Софийският градски съд осъди Мургина на четири години затвор за принудата и едното престъпление по служба. Бившата шефка на НАП беше оправдана по другите две обвинения.

После Софийският апелативен съд напълно оправда високопоставения държавен служител. ВКС обаче върна делото, обявявайки, че Мургина не може да бъде оправдана с аргументите на САС за принудата.

При второто гледане апелативният съд обаче отново я оправда по всички обвинения.

Според ВКС по делото има безспорни факти, че Мургина е заплашвала словесно Цолчовска – пряко, по телефона или през трети човек. Върховният съд недоумява защо втората инстанция не е отчела еднозначните заплахи към Цолчовска.

След като гледа делото за трети път Софийският апелативен съд отново я оправда.

Сподели:

Коментари (0)

Външните министри на България и Украйна обсъдиха руските атаки срещу украинската критична инфраструктура

Външните министри на България и Украйна обсъдиха руските атаки срещу украинската критична инфраструктура

„Благодарен съм за подкрепата на България за нашето присъединяване към ЕС и за нейния принос към нашата устойчивост, по-специално за транзита на газ към Украйна“, добави Сибига.

Облачно и топло за сезона, дъждовете спират

Облачно и топло за сезона, дъждовете спират

Максималните температури ще са между 6° и 11°. Слънцето в София изгрява в 7 ч. и 43 мин. и залязва в 16 ч. и 53 мин.

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

“Да си спомним къде бяхме точно преди 1 година. След изборите през октомври миналата година през декември месец ние още не можехме да си изберем председател на Народното събрание.”