15 Януари, 2026

"Атентаторът" на Живков: Доган да отиде в ареста и да прости на Октай

"Атентаторът" на Живков: Доган да отиде в ареста и да прости на Октай

За това призовава Цветан Килограмски – това  е единственият българин, който през режима на Тодор Живков успя да го повали на земята и беше обявен  за атентатор и враг на комунистическия строй.

Трагикомичното събитие се разиграва на 1 юни 1980 г. на площада във Враца. Целият  град под строй е излязъл да посрещне генералния секретар на БКП Тодор Живков. Диктаторът е строго охраняван, но Килограмски успява да премине гардовете и преди още пазителят на Тато ген. Кашев да реагира, стига  до Първия, без да има намерения да му навреди. Живков обаче пада на земята, а Килограмски е незабавно неутрализиран и арестуван. По-късно той е осъден на 10 години, които излежава в затвора. 

Бяхме по едно и също време с Доган в Старозагорския, но съм нямал лични срещи с него, бяхме в различни отделения, спомня си Килограмски. Тогава комунистическият нежим го набедил за комунист,  а той искал просто да стигне до Първия и да му се оплаче от системата и от управниците. За неговия инцидент ДС пуснало най-различни версии, но нито една от тях не е истина, казва единственият българин, накарал Живков да застане на четири крака.

Килиграмски обвинява бившия диктатор Живков, че никога не се е заинтересувал да разбере какви са истинските причини и не е потърсил начин да се срещне с нападателя си.

Като дойде 10 ноември във Враца започнаха да ми казват – ти си най-великият, ти си истински борец срещу комунизма, но аз никога не съм искал да бъда лидер и да трупам дивиденти от това. Опитах се в София да се видя с Живков и да разговаряме, но той вече беше под домашен арест и срещата с него се оказа неосъществима, обяснява Килограмски.

Той призовава сега Доган да не допуска грешката на Живков и да отиде да се срещне с момчето в ареста. Папа Йоан Павел Втори даде добър пример – отиде в затвора и опрости Агджа. Доган може да постъпи по същия благороден начин, ако иска да разбере истинските причина за нападението срещу себе си, казва “атентаторът” на Тодор Живков.

Мъжът е категоричен, че днешната демокрация е сбъркана и не я харесва. 

Сега никога не би тръгнал да пробива охрани, за да се срещне с Бойко Борисов, защото знае, че той нищо не може да му реши. Но за да се промени ситуацията в България, Килограмски каза, че или трябва да изтърпим няколко поколения да израснат в демокрация, или трябва както Пиночет да съберем всички виновници на стадиона и да ги избием. 

Сподели:

Коментари (0)

Няма нов закон за предоставяне на убежище, не се подменя духът на Конституцията

Няма нов закон за предоставяне на убежище, не се подменя духът на Конституцията

ПРАВО НА ОТГОВОР ОТ РЪКОВОДСТВОТО НА ДЪРЖАВНА АГЕНЦИЯ ЗА БЕЖАНЦИТЕ ПРИ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ

Божидар Божанов: Ако Радев излезе на политическия терен, той ще е наш конкурент

Божидар Божанов: Ако Радев излезе на политическия терен, той ще е наш конкурент

Политическата криза е системна, защото част от партиите са блокирани от корупционния модел, който трябва да бъде демонтиран

Почина 200-килограмовият мъж, спешно приет в "Пирогов"

Почина 200-килограмовият мъж, спешно приет в "Пирогов"

52-годишният мъж постъпи в лечебното заведение по спешност в събота с извънредно тежко чернодробно състояние, остър токсичен хепатит и напреднали последици от продължително обездвижване