В Позиция на Атлантически съвет на България се отбелязва, че случаят в Трета авиационна база "Граф Игнатиево" не е изолиран скандал и не е прецедент, а е потвърждение на публично неколкократно обявяваните в последните месеци констатации на експерти на АСБ за критичното състояние на въоръжените сили, което налага спешни и решителни действия от страна на правителството и парламента. Същевременно в Позицията се подчертава, че "превръщането на проблемите на Българската армия в арена на политически сблъсъци за получаване на политически и/или корпоративни дивиденти е проява на пълна безотговорност относно националната сигурност на страната и ерозира военния професионализъм и военна дисциплина".
Ето и пълния текст на позицията:
ПОЗИЦИЯ
на Атлантическия съвет на България
относно събитията в Трета авиационна база „Граф Игнатиево“
Отказът за провеждане на планираната летателна подготовка в Трета авиационна база „Граф Игнатиево“ на 24.10.2017 г., „поради психологическа неувереност на част от летателния състав“ в резултат на недостатъчни летателни часове и поради съмнения в техническата изправност на двигателите, ремонтирани от РСК „МиГ“, както и на липса на нужни гориво-смазочни материали, не е изолиран скандал и не е прецедент. Той е в потвърждение на скорошните констатации на Атлантическия съвет на България за критичното състояние на българските въоръжени сили и налага спешни решителни действия от страна на правителството и парламента. В същото време, превръщането на проблемите на Българската армия в арена на политически сблъсъци за получаване на политически и/или корпоративни дивиденти е проява на пълна безотговорност относно националната сигурност на страната и ерозира военния професионализъм и военната дисциплина.
Отново се налага да подчертаем, че обстоятелствата изискват вземането на категорични решения и тяхното ускорено прилагане на практика:
- Използване на всички възможности за получаване на съюзна помощ от НАТО за гарантиране на националния въздушен суверенитет, включително чрез постоянно базиране на военновъздушни сили на наши съюзници от Алианса, с адекватна наземна поддръжка на територията на Република България.
- Незабавно рестартиране на проекта за придобиване на нов тип боен самолет и изграждане на всички необходими оперативно съвместими способности за бойна поддръжка и осигуряване, които да позволят надеждно изпълнение на задачите по гарантиране на въздушния суверенитет на страната в рамките на Интегрираната система на НАТО за противовъздушна и противоракетна отбрана и постигането на пълна оперативна съвместимост със съюзниците от Алианса.
- Активно участие и използване на възможностите, произтичащи от създаването на групата за сътрудничество „Букурещ 9“ на страните в НАТО, бивши членки на Варшавския договор.
- Утвърждаване на строг график за извеждане от въоръжение на съветските оръжейни системи след приключване на проекта за доставка на нов боен самолет.
- Категорично не приемаме противопоставянето на професионалните военнослужещи на други категории граждани и съмнения в лоялността и професионализма на Българската армия.
АТЛАНТИЧЕСКИ СЪВЕТ НА БЪЛГАРИЯ
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас