От гледна точка на международното право действията на турският президент Р.Т.Ердоган,премиерът А.Давутоглу и посланик С.Гьокче в края на миналата година са грубо нарушение на практиката и правилата на дипломатическия протокол. Те обаче са в съответствие с доктрината за стратегическа дълбочина,разработена от сегашният турски премиер, според която турската външна политика трябва да е „напориста”.Това заяви за Кърджали бг вести експертът по международни отношения, работещ за австрийски изследователски центрове Димитър Димитров.
Той припомни как преди няколко години турският посланик във Виена си позволил да прави характеристики на австрийски министри и също предизвикал международен гаф. Австрийската страна изчакала търпеливо без да го обявява за персона нон грата. Дипломатически гаф е направил в Давос и самият Давутоглу, който започнал да напада своите събеседници. Това е същностен компонент от дипломатическия профил на външнополитическата линия на Турция, смята експертът.
Димитров твърди,че реално действията на турската страна в края на декември 2015 г. основно противоречат на концепцията за меката сила на доктрината за стратегическа дълбочина,разработена от Ахмед Давутоглу като професор по международни отношения.Това налага разглеждането на политиката на меката и твърдата сила и как тя се вписва в тази концепция. В случая разковничето се крие в думите на американският сенатор Маккейн,изречени през май 2015: ”Нашата мека сила е сянката хвърлена от нашата твърда сила!”. Маккейн е напълно прав от методологична гледна точка, подчертава австрийският експерт.
Той смята,че последните събития,когато се стигна до конфронтация на държавно и политическо равнище между България и Турция заради вътрешнопартийни проблеми е проекция на думите на Макейн. Това е въпрос, който предизвиква безпокойство. Под предлог, че Давутоглу реализира своята стратегия чрез прилагане на мека сила турската дипломация ще се оказва в ситуация, в която ще прилага твърда сила. Никак не е случайно,че тези събития настъпиха след конфликтната ситуация в Сирия. Става дума за две страни на една монета, смята още експертът.
Ситуацията е изключително нестабилна и трудно ще остане само с част от меката сила. Вероятно ще бъде оголена и твърдата сила, категоричен е Димитър Димитров.
Още от България
Камелия Нейкова поема ключов пост: бившата шефка на ЦИК стана главен секретар на Министерския съвет
Тя ще наследи на поста Мария Томова, която беше назначена за главен секретар на Министерския съвет от служебния премиер Андрей Гюров.
Проф. Елиза Стефанова е новият ректор на СУ - за първи пат жена поема поста
Тя получи подкрепата на 185 от членовете на Общото събрание - общо действителните бюлетини бяха 320
Ивайло Мирчев: Радев дължи отговори за замразяването на договора с "Боташ"
"Предоговарянето може да има смисъл само при едно условие: България да не се превърне в троянски кон за руски газ, „изпиран“ през Турция"