15 Април, 2026

Б. Манчев: Цената на тока не се определя от парите, които ще платим на руснаците за Белене

Б. Манчев: Цената на тока не се определя от парите, които ще платим на руснаците за Белене

"Винаги съм твърдял, че ще бъдем осъдени по казуса за АЕЦ "Белене". Произведеното оборудване сме били длъжни да го платим. Има претенции в момента какво е платено и какво не, има документи и може да се види за какво става въпрос", заяви пред бТВ енергийният експерт Богомил Манчев.

"Страна по договора е НЕК, те трябва да вземат решение заедно с Министерския съвет относно плащанията. Няма печалба, с която да се изплати дългът, НЕК не може да вземе заем, ако БЕХ може, добре, иначе заем", добави той. 

"Цената на електроенергията не се определя от това какво дължим по АЕЦ "Белене", цената рано или късно трябва да бъде увеличена, колкото и да не искаме. В момента съзнателно се подтиска цената на тока", смята Манчев. 

"Трябва да се пресметне внимателно с какво число можем да увеличим цената на електроенергията. В другите държави има коефицент 7, за бедните не трябва да се пипа цената", допълни още той. 

"99,9 процента сме отписали АЕЦ "Белене", не знам до колко може да бъде възстановена, освен, ако не се намери сериозен инвеститор. Не е изгодно да се прави нов реактор на централата", каза експертът.

Сподели:

Коментари (0)

Западни медии: Радев може да е дестабилизиращ фактор за ЕС и НАТО. България не отива на нормални избори

Западни медии: Радев може да е дестабилизиращ фактор за ЕС и НАТО. България не отива на нормални избори

„Политико“ припомня позициите му, че Украйна е „обречена“ във войната с Русия и че нарастването на военната помощ от ЕС не предлага изход, а задълбочава конфликта. „Прокремълските симпати

Премиерът: Борбата за честни избори не е работа на една институция, това е отборна игра

Премиерът: Борбата за честни избори не е работа на една институция, това е отборна игра

"Първата стъпка е на гражданите – те подават сигнали, отказват да бъдат част от порочни схеми. Втората стъпка е на МВР, което разследва, събира доказателства и задържа нарушителите", посочи той

Украйна почете Раковски

Украйна почете Раковски

В тази Гимназия, основана през 1858 година,  са учили министър-председатели на България: Александър Малинов и Димитър Греков; генерал-полковници: Даниил Николаев и Георги Тодоров; генерал-лейтенант Иван Колев; учени и преподаватели