Гражданското общество показа, че е живо в България и може да бъде политически фактор. Това заяви вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова на пресконференция в БТА, като поясни, че това е станало през 2013 година.
На пресконференцията бяха представени резултатите от Индекса за устойчивост на Неправителствените организации (НПО) в България за 2014 година.
Бъчварова обаче отбеляза, че успоредно с активирането на гражданското общество, сме станали свидетели на опитите да се спекулира с тази роля. Загубили сме представа коя организация каква е, от кого се финансира и т.н. Това показва, че е нужно преосмисляне на отношението ни към гражданското общество и намиране на формула, която да направи тяхното присъствие по-полезно за обществото, не само за управлението, подчерта вицепремиерът.
„Ние трябва да предприемем усилия, които да ни позволят да възстановим диалога и да го доведем до стил на конструктивност и полезност", категорична е Бъчварова. Още по-важно обаче е с кого водиш диалога. Затова силовият министър наблегна на това, че трябва да се знаят отделните фигури, които стоят зад гражданските организации.
Бъчварова определи като положителен пример, че вече е готов законът, който ще даде оценка на въздействието на нормативните и законодателните актове на парламента.
Вторият добър пример е конструирането на Съвета за електронно управление.
Развитието на гражданския сектор в България е в застой. Това е основният извод от Индекса за устойчивост на НПО в България за 2014 години. Директорът на Българския център за нестопанско право (БЦНП) Любен Панов представи основните резултати.
Методът е единственият измерител на състоянието на гражданското общество в България. Индексът проследява развитието на гражданските организации в 29 държави от Централна, Източна Европа и Азия.
Представители на НПО дават независими оценки, които се обобщават в доклад. След това той минава през Редакционен съвет във Вашингтон, а окончателното решение се взема от Американската агенция за международно развитие (USAID). Оценките са от 1 (най-високата) до 7 (най-ниската).
През 2014 г. се наблюдава влошаване по показателите правната среда, застъпничеството, обществения престиж. Подобряване има по организационния капацитет, инфраструктурата, финансовата устойчивост.
Общият индекс за 2014 г. за България е 3,3. Оценки между 3 и 5 сочат, че състоянието е нестабилно, уточни Панов. България е на 8 място след Естония, Полша, Чехия, Латвия, Литва, Словакия и Хърватия. Най-добрият показател за страната ни е правна среда (оценка 2,4), но се отчита влошаване спрямо предходните години. Основната причина е лошото прилагане на законодателството и забавеното изпълнение на Стратегията за подкрепа на развитието на НПО.
Индексът констатира и опити за административен натиск върху неправителствения сектор. За пример Панов даде Фонда за лечение на деца в чужбина. След като представители на НПО критикуват директора на фонда, той предлага промяна в правилата за работа на фонда. Промените имат за цел НПО да участват само със съвещателен глас при вземане на решението.
Най-лошата оценка България е получила в сферата на финансовата устойчивост - 4,3.
По време на пресконференцията Бъчварова заяви, че няма причини Съветът за развитие (включващ министрите, както и ръководствата и парламентарните групи на партиите от коалицията) да не бъде свикан, за да се обсъдят проблемите, назрели в управлението. Вицепремиерът обаче не даде повече конкретика като дати, тъй като не пожела да нарушава темата на събитието.
Още от България
Летище София вече носи името "Васил Левски"
Президентът Радев издаде указ за това, с днешна дата
БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан
"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."
Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов
"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"