17 Април, 2026

Българин от чужбина подавал фалшивите сигнали за бомби

Българин от чужбина подавал фалшивите сигнали за бомби

Снимка: бТВ

Авторът на фалшивите бомбени заплахи от последните дни е българин, живеещ в държава в Европа. Това посочи ст. комисар Ивайло Иванов от СДВР на специален брифинг.

Извършителят е установен и в момента се действа със службите в съответната страна за неговото намиране и задържане. Той е на 45 години и е подавал много сигнали и за български, и за европейски институции. Обажда се от един и същи номер.

Последните фалшиви сигнали за поставени взривни устройства са три за столичното летище, два за НДК и за Народното събрание, като последният е подаден на горeщия телефон на общината в Кърджали. 

Иванов добави, че авторът се обажда на общодостъпни телефони в интернет.

"Осъществен е контакт с партньорски служби. Обажданията са подадени от карта. Мъжът е подавал сигнали и до различни европейски институции - Европейската комисия. Отдавна не е в България. Можем само да гадаем какви са мотивите", допълни Иванов.  По думите му деянието е наказуемо - лишаване на свобода от Наказателия кодекс и глоба от 10 000 до 20 000 лева за злоупотреба с телефон 112. 

"Подадените сигнали за бомби на летището са 3, за НДК 2 и за Народното събрание един, от един и същи номер, последният сигнал е подаден от горещия телефон на община Кърджали", добави Ивайло Иванов. 

"От 2012 година го прави, има образувани досъдебни производства, мъжът има криминална регистрация за шофиране след употреба на алкохол. Нямаме данни да е професионалист, на който се плаща", поясни Иванов. 

В България има криминална регистрация за шофиране след употреба на алкохол.

Иванов добави, е за момента е неясна мотивацията му за обажданията и може да е психически неуравновесен. 

 
Сподели:

Коментари (0)

Агенция "Тренд": 5 партии влизат в парламента, сериозна конкуренция се оформя за третото място

Агенция "Тренд": 5 партии влизат в парламента, сериозна конкуренция се оформя за третото място

Ново проучване чертае напрегната предизборна ситуация. Като първа политическа сила се очертава партията на Радев, на ръба на бариерата са три политически формации

Динамично време - повече облаци в Южна България, на места ще превалява дъжд

Динамично време - повече облаци в Южна България, на места ще превалява дъжд

В събота през страната ще преминава студен атмосферен фронт. Облачността ще се увеличи и на много места ще има краткотрайни валежи с гръмотевици

Борисов: Радев умно се промъкна между глупавите ПП-ДБ и ГЕРБ. Само мога да му кажа: „Браво!

Борисов: Радев умно се промъкна между глупавите ПП-ДБ и ГЕРБ. Само мога да му кажа: „Браво!

Каквото са преценили, това да правят, но да е повече, отговори той по темата за купуването на гласове и призова: „Спирайте всички“.