5 Февруари, 2026

България и Чехия с обща позиция за бежанците

България и Чехия с обща позиция за бежанците

Премиерът Орешарски е благодарил за оказаната на България финансова помощ от Чехия като е посочил, че предоставена навреме тя има двоен ефект. Той е изтъкнал необходимостта от по-цялостна концепция на Европейската комисия и на държавите-членки по миграционната политика и е изразил надежда по време на предстоящото гръцко председателство да бъдат предложени работещи решения.

 

"Нещата какво се прави с бежанците, влезли на територията на Европейския съюз, са доста неясни, но сме сигурни, че решаването на проблема не може да бъде оставяно само на държавата, в която те се намират", е казал министър Пецина.

Той е заявил, че чешкото правителство ще подкрепя мерки в тази посока, защото те ще са израз на солидарност с другите държави. Министър Пецина е казал, че Чехия ще продължи да оказва институционална и материална подкрепа на страната ни по проблема с бежанците и е информирал премиера Орешарски за готовността си да изпрати още през януари екип от експерти, които да работят на място съвместно с българските специалисти.

Вицепремиерът на Чехия е заявил категоричната си позиция за запазване на правото на свободно движение на хора в ЕС, както и за разширяване на Шенгенското пространство. "Смятаме за несправедливо България и Румъния да са извън Шенген", е казал Мартин Пецина.

Министър-председателят Пламен Орешарски е посочил, че "с известно разочарование наблюдаваме реакциите на някои държави, които по-скоро решават вътрешни проблеми с позициите си". Той е изтъкнал, че страната ни ще продължи да изгражда пълен капацитет, макар че и на сегашния етап технически е готова за членството. "По-важното е да извоюваме доверието на партньорите и ще продължим да работим в тази посока. Някои процеси в ЕС се случват бавно, в т.ч. и промяната на стереотипите", е казал премиерът.

Орешарски и Пецина са дали много висока оценка на състоянието на двустранните политически и икономически отношения между двете страни и са изразили увереност, че те ще продължат да се развиват възходящо и на приятелска основа. Вицепремиерът е посочил, че в разговор с него чешките инвеститори у нас са споделили, че при новото правителство в София вече не чувстват заплаха за своите инвестиции в България.

Сподели:

Коментари (0)

Кристин Лагард приветства Димитър Радев за 1-то му участие в заседание на ЕЦБ

Кристин Лагард приветства Димитър Радев за 1-то му участие в заседание на ЕЦБ

Президентът на Европейската централна банка поздрави управителя на Българската народна банка на първото му заседание по паричната политика, след като България се присъедини към еврозоната преди малко повече от месец

Нова книга хвърля светлина върху тайните на нискобюджетните пътувания

Нова книга хвърля светлина върху тайните на нискобюджетните пътувания

Освен пътеписни разкази, читателите могат да открият конкретни насоки за намиране на евтини самолетни билети, планиране на маршрути и ориентиране

Митева: Много исках Борисов да си е извлякъл поука от онези инфарктни заседания по Изборния кодекс

Митева: Много исках Борисов да си е извлякъл поука от онези инфарктни заседания по Изборния кодекс

Бившият председател на парламента припомни, че при тогавашния избор са били въведени ограничения за 35 секции в държави извън ЕС, девет дни преди изборите за президент