Българското министерство на отбраната обяви търг за доставка на
изтребители за своите военновъздушни сили, пише руското онлайн издание „Военное обозрение“, цитирано от "Фокус".
За участие в конкурса са поканени Съединените американски щати, Швеция, Италия и Португалия.
Португалия и САЩ се очаква да предложат многоцелеви изтребители F-16,
модернизирани по стандарта MLU Block 15. Изтретители F-16A/B ще бъдат
доставени от САЩ, където се намират за дългосрочно съхраняване, и след
това ще бъдат ремонтирани и модернизирани в португалски завод за ремонт
на въздухоплавателни средства. Пакет от логистични услуги ще бъде
предоставен от американската страна по същия начин, както това беше
направено в Румъния при доставка на бивши португалски F-16.
Италия може да представи оферта за изпълнение на изтребители Eurofighter
Typhoon Tranche 1 от наличните във военновъздушните сили на страната.
Възрастта на машините е между осем и десет години.
Единственият вариант за доставка на нови самолети е шведският изтребител Saab JAS-39C/D Gripen.
За покупката на изтребителите България е отделила 767 млн. евро. За тази
сума се планира сдобиването с осем машини, въоръжение към тях, както и
услуги по подготовката на летателен и технически персонал, спомагателно
оборудване и пр.
Още от България
Делян Добрев подаде заявление за напускане на НС
Очаква се оставката му да бъде разгледана и гласувана от народните представители в пленарна зала през тази седмица
Олег Невзоров изненада собствениците на имоти в "Баба Алино", обеща им подкрепа
Украинският бизнесмен е провел среща с всеки един от клиентите на компанията и е изразил своя ангажимент към тях
Свикват на 27 юни първи протест срещу Румен Радев и правителството му
Кабинетът продължава с абсурдите, руските опорки и аматьорщината, а това ще струва на България много и в пари, и в човешки права, казва Манол Глишев