Подреждайки страните, в които през последните 12 месеца е има протести, според риска в няколко категории, сред тях попадат и Беларус, Турция, Тунис, Украйна Албания, Бразилия, Алжир, Хърватия, Кипър, Камбоджа, Китай, Иран, Йордания, Киргизстан, Казахстан, Мианма, Македония, Мексико, Молдова, Мароко, Пакистан, Румъния, Португалия, Испания.
В категорията Най-висок риск от протести обаче са поставени страни като Гърция, Аржентина, Египет, Ирак, Ливан, Либия, Нигерия, Йемен, Судан, Нигерия, Сирия, Венецуела, Узбекистан и Боливия.
В категорията среден риск са доста страни, сред които Великобритания, Белгия, Литва, Латвия, Естония, Франция, Унгария, Ирландия и изненадващо Тайланд.
В категорията с нисък риск от протести през 2014 г. са Германия, Чехия, Финландия, Полша, Швеция, Словакия и др. В категорията с най-нисък риск са само 6 страни - Австрия, Япония, Дания, Люксембург, Швейцария и Норвегия.
Според икономическия анализатор Лаза Кекич, икономическите бедствия са почти винаги предпоставката за протест. Това обаче не ги обяснява изцяло.
"Спадът в доходите и високата безработица не винаги са последвани от размирици. Само когато икономическите проблеми са придружени от други елементи на уязвимост, има висок риск от нестабилност", обясни тя. според нея такива фактори са свързани с неравенство в доходите, лошо управление, ниски нива на социално осигуряване, етническо напрежение и предишни протести. "От особено значение в предизвиканото недоволство напоследък изглежда е девалвацията на доверието в правителства и институции - криза на демокрацията", категорична е анализаторката.
Още от България
„STRIKE BACK 26“: Военни от 5 държави демонстрират способности в отбрана на полигона „Корен“
Военното учение е демонстрация на оперативната съвместимост и сътрудничество между различни формирования в многонационална среда. То е сред най-значимите учения в годишния календар на въоръжените ни сили
Сутринта слънце, следобед гръмотевични дъждове, по планинските места с градушки
В планинските райони валежите ще са значителни. Максимални температури - между 28° и 33°, по Черноморието - между 22° и 26°, за София - около 28°.
България предаде на Румъния председателството на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа
През тази година се навършват 30 г. от учредяването на ПСЮИЕ по инициатива на България през 1996 г.