1 Април, 2026

Българските ученици на челните места по употреба на амфетамини

Българските ученици на челните места по употреба на амфетамини

България е на трето място в Европа по употреба на амфетамини от учениците. По употреба на марихуана от младежи между 15 и 24 години сме на 13-а позиция. Първите места в тази "класация" заемат Чехия и Дания, а най-малко дрога се пуши в Турция и Румъния. Това съобщи Антония Банчева, експерт в Националния фокусен център за наркотици и наркомании, която участва в конференция, посветена на проблемите с канабиса и новите наркотици. Организатори на форума са Община Варна и международната организация "Европейски градове срещу наркотиците". В конференцията участват над 120 експерти от Швеция, Италия, Ирландия, Литва, Естония, Русия и 22 български града.

В сферата на превантивната дейност срещу употребата на наркотици България стои много добре в сравнение с останалите европейски страни, посочи Банчева. По думите й проблемът е, че у нас не се проследява ефектът от различните програми, които се реализират.

На пазара все повече навлизат вещества, които имитират ефекта от познатите традиционни дроги, допълни д-р Борислав Станчев, експерт в общинската дирекция "Превенции" във Варна. По думите му за миналата година в европейски мащаб е докладвано за 83 нови вещества, които веднага са били забранени за употреба. Сред тези, които имитират марихуаната, има няколко много опасни, които водят и до смъртни случаи от свръхдозиране, каза Станчев.

Той допълни, че синтетичните вещества обикновено са в прахообразен вариант и се внасят в Европа от Азия. За да се заобиколи митническият контрол, те се декларират като прахове за пране или почистващи препарати, разказа Станчев. По думите му след внасянето в европейска страна синтетичната дрога се препакетира и се предлага най-вече в интернет..

Сподели:

Коментари (0)

Божидар Божанов: Атакуват МВР и министър Дечев, защото удариха купувачите на гласове

Божидар Божанов: Атакуват МВР и министър Дечев, защото удариха купувачите на гласове

Депутатите имат повече информация за аферата „Петрохан“ от вътрешния министър, защото наблюдаващият прокурор  е блокирал достъпа

Доклад: 2% от БВП не стигат, за да покрият дефицитите в отбраната на България

Доклад: 2% от БВП не стигат, за да покрият дефицитите в отбраната на България

Системното недофинансиране не позволява да се преодолее некомплектът от личен състав и да се ускори модернизацията и превъоръжаването. Това води до ограничения при изпълнение на задачите, особено на тези по мисия „Възпиране и отбрана“

Кабинетът Гюров отпуска 126 хил. евро в помощ на украинските граждани у нас

Кабинетът Гюров отпуска 126 хил. евро в помощ на украинските граждани у нас

Кабинетът „Гюров“ отпуска 126 хиляди евро за украинците в България