За трета поредна година Венецуела е най-нещастната държава в света, според анализа на Cato Institute. Организацията изготвя своя Индекс на нещастието (Misery Index), ползвайки данни за икономическото и социално развитие на страните от Economist Intelligence Unit (EIU).
Класацията за 2015 г., направена от професор Стив Ханке от университета „Джон Хопкинс”, познат у нас като „бащата на валутния борд”, следват проста формула. Нещаситето на една нация може да се изчисли като се сумират показатели като безработица, инфлация и лихвени равнища по кредитите и след това се извадят показатели като процентното изменение на реалния БВП.
За последната година нещастието във Венецуела рязко се е повишило, сочат цифрите. За 2014 г. страната получава рейтинг от 106.3 точки. За 2015 г. той обаче е два пъти по-висок - 214.9 точки. Украйна заема второто място, а е била на четвърто през 2014 г.
Разкъсваната от война Сирия не е включена в индекса, тъй като Ханке пресмята единствено данни за държавите, с които разполага EIU. Държавите, при които индексът е над 20 точки, са „узрели за реформи”, споделя Ханке пред „Бизнесинсайдър”. Класацията по континенти може да откриете в статията на проф. Ханке за февруарското издание на Globe Asia. От нея става ясно, че България се класира 13-а в Европа, с резултат от 11.8 точки.
С по-висок индекс на нещастието от нас са държави като Италия, Португалия, Кипър, Хърватска, Испания, Гърция, Македония, Молдова, Сърбия, Русия и Украйна.
Още от България
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.