17 Януари, 2026

Бат Сали говорел политически некоректно за ромите

Бат Сали говорел  политически некоректно за ромите

Инициативата "Училище Барвалипе", която се занимава с ромската интеграция, настоява партиите от целия политически спектър да привлекат роми с подходяща квалификация и образователен ценз за включване в избирателните листи на предстоящите предсрочни парламентарни избори. Това съобщи Милен Миланов от сдружение "Рома Верситас", предъде БНР.

Политическото участие на ромите в България и Източна Европа е незадоволително, посочва Милен Миланов. Според него ромите трябва да бъдат участници в изработването и изпълнението на конкретни политики и действия, свързани с интеграцията на тяхната общност.

"Училище Барвалипе" представлява програма, която насърчава успешната реализация на младите роми с висше образование. Инициативата е подкрепена от фондация "Отворено общество" – Будапеща, допълва Милен Миланов.

Участниците в "Училище Барвалипе" представят Наръчник по правоговор за роми, политици и журналисти. Поводът за неговото създаване е проведено интервю с ромския депутат Александър Методиев /известен като Бат Сали-б.а./от политическа партия ДПС по повод ромската Нова година, излъчено в ефира на БТВ, обяснява Миланов:

През цялото време си говореха политически некоректно както журналистът, така и народният представител. Основните фрази, които се използваха, бяха: "цигански работи", "цигански етнос".

Наръчникът включва становище, което дава научно обяснение на въпроса защо ромите не са цигани, проследявайки факторите, които оказват влияние върху определянето на терминологията, касаеща езика, принадлежността и самоопределението на дадена група. В наръчника са събрани 401 броя писма, написани от български граждани от ромски произход, които апелират в общественото пространство да се говори коректно. Копие от наръчника ще бъде изпратено до председателя на партия ДПС, както и до БТВ

Сподели:

Коментари (0)

Кристиан Вигенин: Сканиращи машини може да се въведат за следващи избори, сега би било рисково за вота

Кристиан Вигенин: Сканиращи машини може да се въведат за следващи избори, сега би било рисково за вота

„Фокусът ни в момента е да гарантираме честното провеждане на сегашния вот. За другото имаме време.”

Асен Агов: ЕС не бива да предава Гренландия - после може да дойде Южна Италия

Асен Агов: ЕС не бива да предава Гренландия - после може да дойде Южна Италия

„Не мога да си представя, че Тръмп ще скочи с военни средства да превзема Гренландия, когато вижда тази реакция от Европа. Това би означавало край на НАТО.”

МВнР: България подкрепя изпълнението на Всеобхватния план за мир в Газа на президента Тръмп

МВнР: България подкрепя изпълнението на Всеобхватния план за мир в Газа на президента Тръмп

"България ще продължи да подкрепя усилията за постигане на траен мир и сигурност в Близкия изток, като сме готови и да обсъдим конструктивна роля на страната ни в новата инициатива."