В 48% от случаите на безплодие у една двойка, причините са в мъжа. Това обявиха специалисти по повод старта на инициативата "Месец на мъжкото здраве". В рамките на април специалисти по репродуктивно здраве ще извършват безплатни изследвания и прегледи.
Мъжката фертилност намалява през последните десетилетия в световен мащаб, но въпреки това тази тема остава табу, смятат специалистите. В България все още погрешно репродуктивното здрваве на мъжа се бърка със сексуалното. Затова мъжете избягват да говорят за тези проблеми.
Случва се мъжете в двойки с репродуктивни проблеми да отказват да се изследват, което може да отложи откриването на диагнозата с години, дори с десетилетия, алармират ембриолози. Затова през април стартират безплатни изследвания и прегледи за мъже в репродуктивна възраст. Те ще се извършват всеки вторник и четвъртък до края на месеца, а повече информация може да се намери на страницата на асоциация "Семейно здраве-моето дете". Лице на кампанията за мъжко здраве е спортистът Йордан Йовчев.
Още от България
Нанков: Министър Шишков е забравил, че и при него се даваха аванси за строителство
"Но, да го оставим да говори - по-добре е от това да спират обектите"
Радев едно си знае: Най-сетне Европа да склони да започне преговори с Русия
Дипломацията трябва да влезе в ролята си, настоя той. По думите му има достатъчно европейски политици, които могат да преговорят с Русия
Наводнение заля болницата в Трявна, за спешен ремонт са лабораторията и поликлиниката
Заради течовете се е наложило в детското отделение и в клиничната лаборатория да бъде преместена апаратура и мебели, за да може работата на медицинските екипи да продължи нормално