30 Януари, 2026

БХК срещу Москов-подбуждал към расова омраза, защото защитава лекарите от спешна помощ

БХК срещу Москов-подбуждал към расова омраза, защото защитава лекарите от спешна помощ

"Заканата на здравния министър Петър Москов, че спешната помощ няма да се отзовава на повиквания в ромските махали, докато не бъде гарантирана сигурността на медиците, получи остър отговор от Българския хелзински комитет.

В писмо до медиите от организацията определят думите на Москов не просто като погазване на закона и фундаменталния етичен стандарт на медицината – Хипократовата клетва, но и като груба проява на неразбиране на правовата държава, както и на подбуждане към расова омраза.

"БХК изразява особено дълбоко смущение от расистката заплаха, отправена вчера, 7 декември, от министъра на здравеопазването в България, че гражданите, живеещи в ромските квартали, ще бъдат лишавани от спешна медицинска помощ, освен "когато е възможно и както е възможно – с полиция или след „споразумение с местни лидери на мнение на общността за персонализирана отговорност за поведението на въпросната популация” – за наказание” за твърдени нарушения", пишат от организацията и допълват, че в България наказателната отговорност е лична, а не колективна и тя се носи само от виновни лица и не се налага с произволно отнемане на животоспасяваща здравна грижа от изпълнителната власт. 

Според организацията, позицията на Москов е крайно опасна, "защото отправя от властова позиция послание към българските лекари, че могат да оставят хора да умират, защото са различни от етническото мнозинство, като ги лишават от дължима по закон здравна помощ".

Сподели:

Коментари (0)

Декларации и търкания в НС по повод Деня за почит към жертвите на комунизма

Декларации и търкания в НС по повод Деня за почит към жертвите на комунизма

В навечерието на Деня за признателност и почит към жертвите на комунистическия режим – 1 февруари парламентарно представени партии и коалиции излязоха с декларации в Народното събрание

Плевенският съд пусна под гаранция от 8 хил. евро шофьора на тир, убил лекар край Телиш

Плевенският съд пусна под гаранция от 8 хил. евро шофьора на тир, убил лекар край Телиш

Прокуратурата настояваше Димитров да остане в ареста. В съдебната зала зам.-окръжният прокурор на Плевен се мотивира, че да момента Димитров е санкциониран 24 пъти за нарушения на Закона за движение по пътищата, книжката му е била отнемана заради употреба на алкохол.

„Продължаваме Промяната“ стартира публични дискусии за „Силна България в силна Европа"

„Продължаваме Промяната“ стартира публични дискусии за „Силна България в силна Европа"

"След постигането на стратегическите цели за страната – членството в Шенген и Еврозоната, въпросът вече не е къде принадлежим, а в каква България искаме да живеем", съобщават от пресцентъра на партията