24 Юли, 2026

Бисер Петков: Изплатени са 19 млн. лв. забавени заплати

Бисер Петков: Изплатени са 19 млн. лв. забавени заплати

Близо 19 млн. лева забавени заплати и обезщетения са платени на работниците през миналата година след намесата на Главна инспекция по труда. Това обяви социалният министър Бисер Петков по време на петъчния парламентарен контрол.

„Промени в Кодекса на труда предвиждат служителите, прекратили трудовия си договор, да получат неизплатените им обезщетения месец след раздялата с шефа. Сега при напускане или уволнение, работниците, които не са използвали платения си годишен отпуск, могат да получат парична компенсация. Размерът на обезщетението зависи от възнаграждението на работника и остатъка от почивните му дни. 6083 служители от фалирали фирми са поискали обезщетения за над 7 млн. лв. през миналата година от Фондът за гарантиране на вземанията на работници и служители“, отчете още Петков.

„През 2017 г. искания са отправили 480 работника за около 716 хил. лв. Сравнението показва, че над 10 пъти повече служители са се възползвали от тази възможност, а сумата е над 7 пъти по-голяма, което показва по-доброто гарантиране на правата на работниците след законовите промени“, обясни още Петков.

Забавените заплати през миналата година са били около 27 млн. лв., стана ясно от думите му.
Сподели:
Весела Чернева: Не измервам българския национален интерес в руски олигарси и офицери от КГБ

Весела Чернева: Не измервам българския национален интерес в руски олигарси и офицери от КГБ

От своя страна Огнян Дъскарев брани като Ватросов сегашната външнополитическа линия на страната и  отсече, че България остава лоялен член на НАТО.

Андрей Гюров: Многослойната дипломация на Радев все пак има граници и това са границите на абсурда

Андрей Гюров: Многослойната дипломация на Радев все пак има граници и това са границите на абсурда

„На какво точно държим? На санкциониран режим, който с кръв смазва гражданите си, който финансира терористите от Хизбула, Хамас, хутите…?", пита бившият служебен премиер

Радев кандърдисва "Америка за България" да финансира повече научни проекти

Радев кандърдисва "Америка за България" да финансира повече научни проекти

От своя страна представителите на фондацията поставиха въпроси, свързани с правната рамка, регулираща дейността на неправителствените организации|

Коментари (0)