6 Декември, 2025

Бивш шеф на БЛС пеел на ДС

Бивш шеф на БЛС пеел на ДС

В БЧК са проверени шестима души, като е установена принадлежност на едно от тях - Христо Григоров.

В БЛС са проверени 43-ма души. Принадлежност е установена за петима - Андрей Кехайов, Георги Ставракев, Стайко Спиридонов, Стоян Чакъров, Тодор Чернев.

Комисията е установила сътрудничество към структури на бившата ДС на бившия председател на УС на БЛС от 2002 до 2009 г. д-р Андрей Кехайов. Кехайов е бил сътрудник на ОУ-МВР Пазарджик-ДС в качеството си на агент с псевдоним Жеко. Комисията разполага с данни в наличните документи, удостоверяващи принадлежност на Андрей Веселинов Кехайов към органите по чл. 1 след 10.11.1989 г.

Георги Ставракев, член на УС на БЛС, е бил сътрудник на ДС, ВКР-СВ-Х-I. Ставракев бил агент с псевдоним Борислав, снет е от действащ оперативен отчет през 1989 г.

 

Стайко Спиридонов, член на УС на БЛС от 2009 г., е бил сътрудник на ОУ на МВР-Пазарджик-ДС по линия на ВГУ. Бил е агент с псевдоним Петко; снет е от действащ оперативен отчет през 1986 г.

Стоян Чакъров, председател на Контролната комисия на БЛС до 2009 г., е сътрудничил на ДС, ПГУ-IV. Той е бил секретен сътрудник с псевдоним Чудомир. Снет е от действащ оперативен отчет през 1978 г.

Тодор Чернев, член на УС на БЛС от 2009 до 2012 г., е бил сътрудник на ОУ на МВР-Русе-ДС; ДС, ВГУ-IV-IV, ВГУ-ХVII. Бил е агент с псевдоним Павлов. Снет е от действащ оперативен отчет през 1989 г.

Комисията оповести вече известната информация за председателя на БЧК Христо Григоров, чието име се появи при проверката на Българската Търговско-промишлена палата. Според информацията Григоров е бил секретен сътрудник на ДС, ПГУ, с псевдоним Еленов. Комисията е проверявала председателя, генералния директор и заместник-генералните директори на Българския червен кръст. Проверени са 6 лица.

Сподели:

Коментари (0)

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Той отново упрекна МВР в бездействие.

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

„Украйна се бори за своята територия, нация, за своите деца, а когато се бори за своето съществуване, един народ може да покаже истински героизъм.”

Атанас Атанасов: Ново правителство в рамките на съществуващия парламент е невъзможно

Атанас Атанасов: Ново правителство в рамките на съществуващия парламент е невъзможно

Според него има шанс предстоящият вот на недоверие да успее, а ако правителството не подаде оставка.