5 Февруари, 2026

Бивш шеф на КТБ: Още в 2009 банката беше проблемна, трябваше да я одържавят

Бивш шеф на КТБ: Още в 2009 банката беше проблемна, трябваше да я одържавят

Още 2009 казах, че КТБ трябва да бъде одържавена, а вредните последствия щяха да бъдат далеч по-малко. Това разкри по БНТ бившият шеф на КТБ Любомир Весов.

Той посочи, че КТБ през последните години се е превърнала в банка без конкуренция, особено по отношение на държавните средства. Освен това там е бил създаден системен риск – тоест, концентрация на определени отрасли, например, енергетика. Вина затова обаче имат политиците, които са допуснали това да се случи. А кои от тях са имали трайни интереси към тази банка – това са хора от различни политически партии, като много от тях бяха близки до ръководството на БСП. Бившият банкер обаче подчерта, че до края на 2008 година, когато той е управлявал банката, не е виждал в нея да влиза нито един политик от ДПС.

Весов обясни, че тишината в банковата система е много важна и призова политици, финансисти и експерти, които напоследък излизат по медиите, да спрат да го правят, защото не е в ничий интерес да се нагнетява обстановката още повече.

Що се отнася до това как би постъпил, ако беше на мястото на Иван Искров – отговорът е прост – да направи кратко изявление, в което да каже цялата истина за състоянието на КТБ, нещо което гуверньорът на БНБ не направи, и второ – да бъде спазен законът в неговата цялост и развитие.

Според Весов виновни за кризата в КТБ са Цветан Василев и цялото ръководство на банката.

Не можеш да се кичиш като ктитор на един манастир, а сега да не проявиш смирение. Цветан Василев беше интелигентен човек, той се възползваше от ситуацията, а не определени политици от него. Банкерът обеща да си дойде в България в петък, но не уточни за кой петък става въпрос, иронично завърши коментара си Любомир Весов.

Сподели:

Коментари (0)

Атанас Зафиров: Искането за смяната ми тръгна от моите другари, които бяха за участието ни в управлението

Атанас Зафиров: Искането за смяната ми тръгна от моите другари, които бяха за участието ни в управлението

о Тежестта на партията се мери на избори." Ако БСП си спечели изборите, след това въпросът с кого и как остава открит", разясни той

Младен Маринов: Защо ли РУ в Годеч е закрито от Бойко Рашков в същия период, в който е  регистрирана "фаталната" НПО

Младен Маринов: Защо ли РУ в Годеч е закрито от Бойко Рашков в същия период, в който е регистрирана "фаталната" НПО

Той подчерта, че има множество въпроси, на които първо трябва да бъдат дадени отговори, преди да се правят политически внушения

Радан Кънев:  Борисов е завил пред Вебер, че специални проблеми между САЩ и България са наложили подписването на Хартата за мир, но няма да бъде ратифицирана

Радан Кънев: Борисов е завил пред Вебер, че специални проблеми между САЩ и България са наложили подписването на Хартата за мир, но няма да бъде ратифицирана

Според евродепутата обяснението, дадено в европейския контекст, се разминава с това, което е било представено пред българската публика.„Подчертавам, че това е обмен на реплики пред стотици хора - депутати и служители на депутатите, на групата и на ЕП. Никога не цитирам публично лични разговори“, заяви той